Priorytetem jest logistyka

Bartosz Krzyżaniak
05-10-2005, 00:00

Nafta Polska liczy, że sprzeda spółki WSCh na początku 2006 r. Niezależny operator logistyczny powstanie kilka miesięcy później.

Nafta Polska (NP) przekazała wczoraj skarbowi państwa 335 mln zł, zgodnie z zawartą w piątek umową odkupu akcji własnych w celu umorzenia. Cezary Nowosad, wiceprezes NP, tłumaczy, że na tę kwotę złożyły się głównie pieniądze pochodzące ze sprzedaży Grupie Lotos akcji Petrobalticu i rafinerii południowych.

Adam Sęk, prezes NP, zapowiada, że teraz priorytetem kierowanej przez niego spółki będzie rozwój logistyczny sektora naftowego. Temu celowi podporządkowane są prace zmierzające do utworzenia niezależnego operatora logistycznego (NOL).

— Dzięki niemu zwiększą się możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Chcemy przejść od działań restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego — mówi Adam Sęk.

Zdaniem Cezarego Nowosada, NOL może zacząć funkcjonować w połowie przyszłego roku.

— Do nowej spółki zostałyby włączone Naftobazy. W efekcie NOL dysponowałby przesyłem, magazynami i terminalami przeładunkowymi — tłumaczy wiceprezes.

Zdaniem Adama Sęka, to właśnie rozwój logistyki jest najlepszym batem na pazerność podmiotów, które wykorzystując sytuację na rynku ropy, podnoszą ceny.

— Nie możemy z pozycji właściciela kierować polityką cenową firm (NP jest udziałowcem PKN Orlen i Grupy Lotos). Tak działo się 20-30 lat temu. Niezależna logistyka to najlepsze panaceum na takie działania — uważa szef NP.

Ma też nadzieję, że do końca roku zostaną wyłonieni inwestorzy dla czterech zakładów wielkiej syntezy chemicznej (WSCh) (Tarnów, Kędzierzyn, Zachem, Sarzyna).

— W połowie października spodziewamy się od inwestorów ofert merytorycznych, a na początku listopada — cenowych — mówi prezes NP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Priorytetem jest logistyka