Priorytetem PO i PiS uzdrowienie życia publicznego i podatki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 13:56

Wprowadzenie przepisów, które uzdrowią polskie życie publiczne oraz przeprowadzenie zmian w podatkach to rzeczy, od których PO i PiS zamierzają rozpocząć sprawowanie władzy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli obu przodujących w sondażach partii, którzy wzięli udział w debacie wyborczej zorganizowanej w poniedziałek przez TVN24 i "Rzeczpospolitą".

Wprowadzenie przepisów, które uzdrowią polskie życie publiczne oraz przeprowadzenie zmian w podatkach to rzeczy, od których PO i PiS zamierzają rozpocząć sprawowanie władzy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli obu przodujących w sondażach partii, którzy wzięli udział w debacie wyborczej zorganizowanej w poniedziałek przez TVN24 i "Rzeczpospolitą".

W debacie uczestniczyli reprezentanci: PO - Jan Rokita, PiS - Ludwik Dorn, LPR - Roman Giertych, SLD - Krzysztof Janik, Partii Demokratycznej-demokraci.pl - Tadeusz Mazowiecki, SdPl - Marek Borowski, PSL - Jarosław Kalinowski.

Szef klubu PiS Ludwik Dorn ocenił, że tuż po wyborach większość rządząca musi dać jasny sygnał, w jakim kierunku zamierza iść.

Według niego, w pierwszej kolejności nowe władze muszą zająć się kwestiami dotyczącymi "elementarnej uczciwości i przyzwoitości w polityce" m.in. głęboką reformą immunitetu parlamentarnego oraz ustawami ustanawiającymi urząd antykorupcyjny i lustrację majątkową polityków.

Rokita zapowiedział natomiast, że dzień po wyborach PO położy "na stół" ustawę o naprawie życia publicznego, która "ma doprowadzić do zdecydowanego przywrócenia uczciwości życia politycznego i zaostrzonych rygorów wobec elity władzy". "To ustawa, bez której, w moim przekonaniu, możliwość skutecznego rządzenia byłaby bardzo ograniczona" - powiedział polityk PO.

Druga kwestia, którą wymienili przedstawiciele PO i PiS, to sprawy podatkowe. Dorn poinformował, że jeszcze w tym roku, powinien z nowego rządu popłynąć sygnał, że "odkręci się śrubę fiskalną" - chodzi np. o zniesienie "zupełnie idiotycznego" -  jak to określił Dorn - "podatku od oszczędności w bankach".

Rokita zapowiedział, że celem nowych władz będzie, by zmiany w podatkach - w takim zakresie w jakim rząd zdąży je przygotować - weszły od 1 stycznia 2006 r. Podstawowym postulatem Platformy pozostaje wprowadzenie podatku liniowego.

Do pierwszoplanowych spraw Dorn dodał jeszcze kwestie społeczne np. skierowanie do Sejmu projektu o cenach maksymalnych podręczników szkolnych.

Z kolei Roman Giertych zapowiedział podczas debaty przeprowadzenie w nowym parlamencie "dokładnego przeglądu majątku narodowego". Lider LPR chce powołania sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby procesy prywatyzacji i oceniła "co mamy i co zostało sprywatyzowane".

Zdaniem Krzysztofa Janika, dla nowego Sejmu najważniejsza będzie ustawa o systemie zatrudnienia, "tak, aby stworzyć nowe miejsca pracy" oraz nowela ustawy o powszechnym systemie edukacji, "by stworzyć powszechne i bezpłatne przedszkole". Janik zadeklarował, że SLD "poprze naprawę życia publicznego".

Za "odpartyjnieniem państwa" opowiedział się Marek Borowski. "Jeżeli będzie się to znajdowało w ustawach zapowiadanych przez PO oraz PiS to bardzo dobrze" - powiedział. Według niego, elementem "odpartyjniania państwa" powinno być rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, gdyż - jego zdaniem - "upolitycznienie prokuratury sięgnęło zenitu".

SdPl poprze również rozwiązania dążące do "wyeliminowanie z parlamentu ludzi karanych". "Mam nadzieję, że tu się dogadamy" - podkreślił Borowski. Zapowiedział jednak, że SdPl nie poprze propozycji PO wprowadzenia podatku liniowego, który "zwiększa rozwarstwienie dochodowe".

"Poprzemy wszystko, co służy zniesieniu lub uregulowaniu immunitetu parlamentarzystów, aby w Sejmie nie było przestępców" - oświadczył z kolei Tadeusz Mazowiecki.

Kandydat PSL na prezydenta Jarosław Kalinowski chce, aby kolejny parlament zajął się "eliminowaniem +świętych krów+". Według niego, są nimi firmy z kapitałem z zagranicznym "nie płacące podatku dochodowego" oraz prezesi spółek skarbu państwa, takich jak PKN Orlen, "uzyskujący wysokie odprawy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane