Problemy największego na świecie producenta szczepionek

  • Paweł Makosz
opublikowano: 09-06-2021, 13:43

Na całym świecie, od Bangladeszu przez Nepal po Rwandę, w najbardziej zagrożonych miejscach, programy szczepień przeciwko COVID-19 zostały wstrzymane. Zabrakło dawek. Wiele z tych niedoborów można przypisać jednej firmie: The Serum Institute of India.

The Serum, największy na świecie producent szczepionek, został w zeszłym roku uznany za głównego dostawcę szczepionek przeciwko COVID-19 dla Covax. Jednak indyjska firma boryka się z poważnymi problemami. Począwszy od zakazu eksportu po pożar fabryki. Te wydarzenia w znaczącym stopniu utrudniły jej realizację zamówień.

Covax zobowiązał się wysłać zastrzyki do około 92 krajów, ale do tej pory otrzymał jedynie 30 mln z minimum 200 mln dawek zamówionych od Serum.

Niedobory pojawiły się, gdy WHO i eksperci od zdrowia publicznego ostrzegli, że niski poziom szczepień w biedniejszych krajach może napędzać pojawianie się niebezpiecznych wariantów i wydłużać czas trwania globalnej pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane