Problemy z dłużnikami

MAS
opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Przy zatwierdzaniu sprawozdań finansowych wspólnot mieszkaniowych i planowaniu inwestycji często okazuje się, że rachunek wspólnoty świeci pustkami.

KOMENTARZ

RENATA ROBASZEWSKA wspólnik kancelarii Robaszewska&Płoszka. Radcowie Prawni

Czas corocznych zebrań wspólnot mieszkaniowych (do końca marca mają obowiązek zwołać zebranie właścicieli) sprzyja podsumowaniom, ocenie sytuacji ekonomicznej i płynności finansowej. Przy zatwierdzaniu sprawozdań finansowych i planowaniu inwestycji często okazuje się, że rachunek wspólnoty świeci pustkami. Ilość zgromadzonych pieniędzy nie pozwala nie tylko na realizację planowanych lub koniecznych przedsięwzięć, ale i na pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania wspólnoty. Powodem są często zaległości mieszkańców w opłatach czynszowych.

Z praktyki wynika, że kolejne wezwania do zapłaty zaległości nie są tak skuteczne, jak poinformowanie szerszego grona o dłużniku. Trzeba jednak pamiętać, że takie dane mogą być udostępniane jedynie innym członkom wspólnoty. Wykluczone są stosowane niegdyś praktyki publikacji danych dłużników w miejscach ogólnie dostępnych, np. na klatkach schodowych czy tablicach ogłoszeń. Nie można też publikować tych danych na forach internetowych, chyba że zamkniętych, dostępnych jedynie dla członków wspólnoty. Możliwe jest wprowadzenie np. listy mailingowej członków wspólnoty i przekazywania na wskazane adresy informacji o stanie zadłużenia sąsiadów. Można też wpisać dane dłużnika do jednego z tzw. rejestrów dłużników. Praktyka zarządców pokazuje, że to bardzo skuteczny sposób.

Od każdej zaległości pieniężnej można naliczać odsetki w ustawowej wysokości (13 proc. w skali roku). Odsetki nie podlegają podatkowi dochodowemu.

Wytoczenie przez zarząd wspólnoty powództwa przeciwko niesolidnym lokatorom nie wymaga osobnego upoważnia od członków wspólnoty.

Wniesienie pozwu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 5 proc. dochodzonego roszczenia. Jeżeli kondycja finansowa wspólnoty nie jest dobra, można złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Zarówno opłaty czynszowe, jak i odsetki od nich przedawniają się po trzech latach. Wspólnotę w postępowaniu przed sądem reprezentuje zarząd lub wyznaczony przez niego pełnomocnik. Uprawnień takich nie ma administrator.

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego opatrzonego klauzulą wykonalności w przypadku dalszej odmowy zapłaty pozostaje skierowanie sprawy na drogę egzekucji komorniczej. Jest ona najczęściej prowadzona z rachunku bankowego dłużnika, rzadziej z ruchomości lub nieruchomości.

Często niemożność opłacenia czynszu wynika z trudnej sytuacji finansowej właściciela mieszkania.

W takich przypadkach warto podjąć negocjacje i ustalić formę spłaty. Czasami dla obu stron korzystne będzie odpracowanie długu. Wiele wspólnot proponuje swoim członkom udział w sprzątaniu czy remontach. Pozwala to zadłużonemu wywiązać się ze jego obowiązków finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu