Problemy z IACS mają dalszy ciąg

Mariusz Zielke
20-09-2002, 00:00

Problemy z budową systemu IACS nie skończyły się dla ARiMR na podpisaniu aneksu z Hewlett-Packard. Agencja nadal staje się bohaterem czołówek prasowych: a to kupuje limuzyny, a to zatrudnia pracowników po kądzieli.

Zakup komputerów to nie pierwsza i zapewne nie ostatnia kontrowersyjna sprawa związana z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wszystko zaczęło się w końcu 2001 r., kiedy po wyborach okazało się, że poprzedni rząd podpisał wyjątkowo niekorzystną umowę na budowę systemu informacji rolnej IACS z firmą Hewlett-Packard (HP). Amerykański koncern miał wykonać do końca 2002 r. system za 67 mln EUR oraz za 105 mln EUR serwisować go i obsługiwać. Po nagłośnieniu sprawy nowe władze agencji z Aleksandrem Bentkowskim na czele unieważniły drugą umowę i zmieniły warunki pierwszej. HP zgodził się wykonać IACS za połowę ustalonej sumy.

Aleksander Bentkowski mówił wówczas, że dzięki temu budżet zaoszczędzi 128 mln EUR. Nie podał jednak, w jaki sposób wyliczył tę kwotę. Renegocjując umowę, agencja wzięła jednak na siebie wiele obowiązków, które wcześniej miało wykonać HP. Zapewne część tych 128 mln EUR zostanie więc przeznaczonych na realizację tych celów. Jednym z nich był m.in. zakup samochodów. Niedawno okazało się, że agencja rozpisała przetarg na auta, ale nie chciała małolitrażowych oszczędnych miniaturek, tylko samochody terenowe. Wartość zamawianych samochodów szacowano nawet na 50 mln zł. Przetarg ostatecznie unieważniono.

Agencja zaczęła natomiast zatrudniać pracowników, wśród których sporo było specjalistów z PSL. Poza samochodami agencja realizuje wiele mniejszych zamówień, w których znacznie łatwiej ukryć ewentualną niegospodarność. Ostatnio Aleksander Bentkowski zapowiadał nawet, że jeśli nie będzie miał innego wyjścia, to będzie kupował potrzebny sprzęt czy urządzenia bez przetargów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Problemy z IACS mają dalszy ciąg