Procedura karna jest u prezydenta

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 13-01-2003, 00:00

Do podpisu prezydenta trafi nowelizacja procedury karnej, której projekty zgłaszał sam prezydent oraz rząd i posłowie. Cała obszerna nowelizacja zakłada uproszczenia trybu prowadzenia śledztw i procesów. Ma też zapobiec utrudnianiu postępowań.

Wśród propozycji Senatu, zaakceptowanych przez Sejm, znalazła się zmiana polegająca na tym, że pisma procesowe dla stron mają być awizowane dwukrotnie, a nie jak dotychczas — raz.

Przyjęto też zmianę stanowiącą, że materiał dowodowy wykorzystany już w sprawie, który potem staje się zbędny, należy niezwłocznie usunąć z akt i zniszczyć, a nie — jak chciał Sejm — przekazać policji, która mogłaby go przechowywać, przetwarzać i wykorzystywać w dalszym ciągu. Sejm zgodził się też, by to prokurator, a nie sąd, decydował o możliwości wykorzystania w toku śledztwa dowodów i dokumentów zawierających tajemnicę lekarską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy