Procedury celne bliżej reguł UE

Krzysztof Buczek
opublikowano: 02-01-2003, 00:00

Nowa ustawa uprościła obrót towarami z zagranicą. To krok w kierunku wdrożenia regulacji Unii.

1 stycznia zaczęła obowiązywać ustawa o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą. Zastąpi częściowo starą ustawę, w której zakresie pozostały już tylko usługi.

— Wchodzące w życie rozwiązania są przyjazne dla przedsiębiorców, ponieważ nie tylko wprowadzają większą swobodę w obrocie, ale przygotowują także do mechanizmów obowiązujących w Unii Europejskiej — mówi Zbigniew Dyptuła, prawnik z kancelarii Salans, Herztfeld & Heilbronn.

W przypadku automatycznej rejestracji obrotu praktycznie zrezygnowano z wydawania zezwoleń na przywóz i wywóz towarów we wnioskowanej ilości.

— Obowiązek ubiegania się o pozwolenie jest wyjątkiem. Podobnie wprowadzanie samej rejestracji obrotu będzie stosowane w szczególnie uzasadnionych przypadkach — mówi Zbigniew Dyptuła.

W miejsce koncesji pojawią się m.in. pozwolenia na kontyngenty taryfowe.

— Minister gospodarki może jednak uzależnić udzielenie pozwolenia od wpłaty kaucji na zabezpieczenie jego wykorzystania. W pewnych przypadkach może ona ulec przepadkowi, na przykład gdy firma wykorzysta pozwolenie w sposób niezgodny z celem lub w niepełnym zakresie — dodaje Zbigniew Dyptuła.

W regulacjach dotyczących eksportu wyeliminowano możliwość wprowadzania kontyngentów i plafonów taryfowych na towary.

— Zachowano jednak stosowanie tego instrumentu w imporcie, wprowadzając szczegółową regulację rozdysponowania kontyngentów. Będą one przyznawane importerom na podstawie kolejności zgłoszeń, proporcjonalnie do zapotrzebowania zgłoszonego we wniosku lub obrotów firmy — wyjaśnia Zbigniew Dyptuła.

Nowością jest możliwość wprowadzenia zakazów wywozu pewnych towarów, opłat wywozowych oraz dopłat do wywozu, w przypadkach uzasadnionych polityką rolną.

Ustawa będzie obowiązywała do chwili integracji z UE, gdy polskie firmy obejmą przepisy unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu