Procedury celne można uprościć

Marta Krzemińska
12-09-2001, 00:00

Procedury celne można uprościć

Celne procedury uproszczone pozwalają firmom zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty. Dzięki jednej z procedur, towar nie trafia nawet do urzędu celnego, a skutki zgłoszenia celnego występują po wpisaniu towaru do rejestru w firmie importera.

Stosowanie procedur celnych pozwala towarom omijać urzędy celne. Dzięki temu importerzy mogą dokonywać większej ilości zgłoszeń (nie trzeba wypełniać SAD-ów) i mają ułatwiony dostęp do sprowadzanych towarów. Procedury uproszczone umożliwiają także wysyłanie towarów poza godzinami pracy urzędów celnych, co niewątpliwie poprawia płynność eksportu.

Pozwolenia

Od 1998 roku wydano w Polsce 2,6 tys. pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych. Korzysta z nich około tysiąca firm. Jak wyjaśniają przedstawiciele Głównego Urzędu Ceł, rozbieżność tych dwóch liczb wynika z konieczności uzyskiwania osobnych pozwoleń na stosowanie uproszczeń dla poszczególnych procedur celnych. Eksperci podkreślają jednocześnie, że zdarzają się sytuacje, kiedy z jednego pozwolenia korzysta więcej niż jedna firma. Jest tak np. wtedy, gdy pozwolenie uzyskała agencja celna obsługująca wielu importerów i eksporterów.

Zgodnie z przepisami, na uzyskanie pozwolenia firma powinna czekać nie dłużej niż 30 dni. Często jednak ten czas jest dłuższy i bywa, że trzeba czekać nawet do 3 miesięcy.

— Jeżeli firma jest dobrze przygotowana i dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty, nie powinna czekać dłużej niż 30 dni — mówi Urszula Dyszlewicz z Departamentu Prewencji i Dozoru Celnego GUC.

GUC notuje coraz większe zainteresowanie firm stosowaniem procedur uproszczonych. Barierą jest brak możliwości dokonywania zgłoszeń w formie elektronicznej. Wynika to z kiepskiej komputeryzacji polskich urzędów celnych.

Formalności

Firma zainteresowana stosowaniem procedury uproszczonej musi wystąpić do organu celnego z wnioskiem o wydanie pozwolenia. Składa się tyle wniosków, ile procedur celnych importer bądź eksporter chce stosować. Firmy mocno krytykują to rozwiązanie. Trudności sprawia to, że w każdej procedurze uproszczonej obowiązują inne wymagi formalne dotyczące m.in. gwarancji czy zwolnień celnych. W przygotowywanym obecnie projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych proponuje się zmiany w zakresie koniecznych załączników do wniosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Krzemińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Procedury celne można uprościć