Producenci aut i spółki high tech przecenili tokijski parkiet

opublikowano: 05-07-2004, 08:43

Poniedziałkowa przecena na tokijskiej giełdzie to w głównej mierze pokłosie dwóch spadkowych sesji na amerykańskim rynku. Na dodatek, dzisiaj ze względu na święto narodowe nie pracują giełdy w USA, co zawsze skłaniało część inwestorów do pozbywania się walorów.

Spadki w Japonii determinowali eksporterzy, w tym producenci samochodów i półprzewodników. Wycena papierów Toyoty Motor, największego na świecie koncernu motoryzacyjnego traciły chwilami ponad 1,5 proc. Jeszcze słabiej zaprezentowali się potentaci branży technologicznej, Tokyo Elektron i Advantest. Obie spółki „odchudziły” się po około 2 proc.

Również na pozostałych dużych parkietach Azji w dół leciała wycena akcji spółek high tech. Zarówno Taiwan Semiciontuctor, United Micoelectronics jak i Samsung Electronics nie znalazły uznania w oczach graczy giełdowych. Silna korekta w sektorze zaawansowanych technologii to reakcja inwestorów na komentarz banków DB i Morgan Stanley, które to instytucje stwierdziły, że Intel – największy na świecie wytwórca procesorów komputerowych, mógł przestrzelić prognozy.

Ostatecznie, na zakończenie notowań indeks Nikkei odnotował spadek o 1,53 proc. Nieco lepiej było w Seulu gdzie Kospi podskoczył o 0,17 proc. Przed korektą uratował się także parkiet w Hongkongu. Wskaźnik Hang Seng zyskał 0,21 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci aut i spółki high tech przecenili tokijski parkiet