Czytasz dzięki

Producenci aut popsuli nastroje na europejskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 04-07-2006, 18:50

Obawy związane ze spadkiem zysków czołowych producentów aut negatywnie przełożyły się na przebieg wtorkowych notowań na największych europejskich giełdach. Przed większymi spadkami uratowało indeksy święto narodowe w Stanach Zjednoczonych, które zniechęcało inwestorów na Starym Kontynencie do większego zaangażowania w handel.

Obawy związane ze spadkiem zysków czołowych producentów aut negatywnie przełożyły się na przebieg wtorkowych notowań na największych europejskich giełdach. Przed większymi spadkami uratowało indeksy święto narodowe w Stanach Zjednoczonych, które zniechęcało inwestorów na Starym Kontynencie do większego zaangażowania w handel. Z grona trzech największych europejskich parkietów, najlepszą koniunkturę odnotowano we Frankfurcie, gdzie indeks DAX zwyżkował o 0,28 proc. Rzutem na taśmę na plus wyszedł Paryż, Londyn zaliczył symboliczny spadek.

Gracze obawiają się o wyniki koncernów samochodowych. Rosnące koszty energii i metali oraz coraz silniejsza konkurencja ze strony azjatyckich rywali mogą bowiem doprowadzić do spadku ich rentowności. Z tego powodu inwestorzy pozbywali się papierów DaimlerChryslera, Fiata czy Renault. W przypadku niemiecko-amerykańskiego giganta o ponad 1-proc. przecenie przesądziły dane o czerwcowej sprzedaży w USA. Zmniejszyła się ona o 15 proc. Dodatkowo bank Morgan Stanley obniżył cenę docelową dla walorów spółki. Korekta wyceny Fiata to też zasługa analityków. Merrill Lynch radzi obecnie „sprzedawać” te akcje. Z kolei akcjonariuszom francuskiej firmy nie przypadła do gustu – przynajmniej na razie – propozycja zawarcia strategicznego sojuszu z General Motors. Wycena akcji spadała momentami o 2 proc.

Zainteresowaniem cieszyły się natomiast walory ThyssenKrupp. Największy niemiecki koncern stalowy może wydać na program skupu akcji ponad 700 mln EUR. Pozyskane walory mają posłużyć rozliczeniu akwizycji na północnoamerykańskim rynku.

Doniesienia o potencjalnej fuzji z HSBC silnie wsparły notowania BBVA, drugiego co do wielkości banku w Hiszpanii. Dobrą passę kontynuowały też papiery Banca Popolare Italiana. Po poniedziałkowej zwyżce dodały kolejne 1,5 proc. do wyceny. Włoska instytucja finansowa stała się obiektem zainteresowań ze strony trzech zagranicznych banków: Societe Generale, Deutsche Banku i Fortis.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy