Producenci cementu liczą na dalszy wzrost popytu w 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 18:54

Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) szacują, że 2005 r. może być kolejnym rokiem wzrostu zużycia cementu w Polsce. W 2004 roku wzrost wyniósł prawie 3 proc.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) szacują, że 2005 r. może być kolejnym rokiem wzrostu zużycia cementu w Polsce. W 2004 roku wzrost wyniósł prawie 3 proc.

"Oceniam, że możliwy jest wzrost konsumpcji w granicach 4-5 proc., a to oznacza, że każdy kolejny miesiąc powinien przynieść wzrost o około 10 proc." - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceprezes SPC i prezes Lafarge Cement Polska Andrzej Tekiel.

"5 proc. można przyjąć przy dużej dawce optymizmu" - dodał. 

Według Andrzeja Balcerka, prezesa SPC i prezesa Górażdże Cedment, dopiero wyniki po maju mogą faktycznie wskazać tendencję panującą na rynku.

W okresie od stycznia do marca 2005 roku sprzedaż cementu w Polsce spadła do 1,11 mln ton z 1,46 mln ton w analogicznym okresie 2004 roku.   

Polski przemysł cementowy sprzedał w 2004 roku na rynku krajowym 11,06 mln ton cementu, czyli o 4,6 proc. więcej niż w roku 2003, a zużycie cementu wyniosło około 11,5 mln ton i było wyższe o prawie 3 proc. w stosunku do roku 2003. Wzrost zużycia cementu odnotowano po raz pierwszy od trzech lat.

Jednak w porównaniu z rokiem 2000, kiedy zużycie cementu było najwyższe w całym okresie transformacji, jest to wynik o około 25 proc. gorszy.

Nietypowa była jednak pierwsza połowa zeszłego roku, kiedy przed wzrostem od 1 maja stawki VAT na materiały budowlane do 22 proc. doszło do wzmożonych zakupów. Ten rok będzie więc pierwszym pełnym rokiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej, kiedy uwidocznią się negatywne (np. stawki VAT) i pozytywne (np. fundusze spójności) czynniki wpływające na rynek cementu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane