Producenci chipów i banki wzmacniali Wall Street

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 14-07-2003, 22:07

Pod koniec sesji na Wall Street część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków. Jednak giełdowe nastroje pozostają bardzo dobre. Od wtorkowych wyników Intela zależy, czy fala zakupów będzie kontynuowana. Analitycy są optymistami, a ich optymizm wzmagają bardzo dobre rezultaty finansowych Citigroup i Bank of America, opublikowane przed sesją. Wskaźnik Nasdaq znajduje się najwyżej od kwietnia 2002 r.

Najsilniejszy w poniedziałek był sektor bankowy. Citigroup zarobił w II kwartale o 83 centy na akcję wobec 80 centów prognozowanych przez analityków. Największy bank USA zwiększył jednocześnie kwartalną dywidendę, co doprowadziło do 3-proc. zwyżki jego notowań. Jeszcze bardziej zdecydowanie szacunki analityków przekroczył Bank of America, także wchodzący w skład głównego indeksu Dow Jones (1,8 USD na akcję zamiast prognozowanych 1,57 USD). Akcjonariusze BoA zyskali jednak jedynie 1 proc.

Sezon raportów nabiera rozpędu. W środę chwalić się będą władze Forda, a w czwartek Microsoftu i Coca-Coli. Najważniejsze wydają się jednak rezultaty Intela, które poznamy już jutro. Analitycy są optymistami. Merrill Lynch podniósł rekomendację dla największego producenta procesorów do "kupuj". W uzasadnieniu bank napisał, że popyt i cena chipów będzie rosła. Produkcją chipów – obok telefonów komórkowych – zajmuje się także Motorola. Spółka drożała przed wtorkową publikacją wyników.

Hossa, która trwa od czterech miesięcy, przynosi coraz więcej fuzji. Portal Yahoo przejmuje wyszukiwarkę Overture Services za 1,63 mld USD. Celem transakcji jest umocnienie pozycji w konkurencji z Google. Kurs Yahoo nie zmienił się, a spółka-celu podrożała o kilkanaście procent. Szykuje się także fuzja w branży budowlanej. Boise Cascade za 1,15 mld USD przejmą Office Max. Akcje tej ostatniej spółki, operatora sieci sklepów, podskoczył o 20 proc.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci chipów i banki wzmacniali Wall Street