Producenci e-papierosów boją się akcyzy

AR
opublikowano: 20-08-2018, 15:27

Branża próbuje walczyć o zmianę nowelizacji ustawy o akcyzie, którą prezydent podpisał w styczniu.

Dyskusja o opodatkowaniu e-papierosów nie powinna być zmaknięta – uważają przedstawiciele firmy Flavourtec Company.  Zgodnie z nowelizacją, od 2019 r. akcyzą, obok tradycyjnych papierosów, objęte będą też inne wyroby nikotynowe takie jak płyn do e-papierosów. 

Pełen obowiązek podatkowy zacznie być egzekwowany dopiero w przyszłym roku. Zgodnie z przepisami opakowania płynów do e-papierosów będą musiały być oznaczone banderolą, a producent zapłaci skarbówce 5 zł za każde.

Eksperci z Flavourtec Company w komunikacie prasowym wskazują, że obciążenie producentów e-papierosów i wyrobów nowatorskich dodatkowymi kosztami jest „niesymetryczne względem tradycyjnych produktów tytoniowych". 

- Obłożenie taką samą daniną tradycyjnych produktów tytoniowych oraz płynów do e-papierosów oceniamy negatywnie. Takie rozwiązanie nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla konsumentów i może spowolnić proces rozwoju tej kategorii w Polsce. Należy bowiem założyć, że część kosztów akcyzy zostanie uwzględniona w cenach sprzedaży płynów do ostatecznych obiorców – mówi Bartosz Rączkowiak, Dyrektor Generalny Flavourtec Company.

Z badań wynika, że e-papierosy, które mają mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne papierosy, tak samo uzależniają. Istnieje wiele sprzeczynych ze sobą badań dotyczących e-papierosów. Jest to stosunkowo nowy produkt, więc nie ma badań, które są w stanie stwierdzić długotrwałe skutki palenia e-papierosów. Kilka dni temu brytyjski parlament przyjął raport, w którym e-papierosy, jako jeden ze sposobów rzucania palenia, są rekomendowane  dla osób uzależnionych od nikotyny. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu