Producenci leków krytykują zmiany

Katarzyna Kozińska
10-12-2004, 00:00

Bioton skarży się, że chce sprzedawać taniej, ale nie może. Zagraniczni producenci doczekali się cięć cen bez pytania.

Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne nowego wykazu list refundacyjnych. W połowie przyszłego tygodnia resort zdrowia ma przedstawić ostateczną wersję listy leków, do których dopłaca państwo. Najwięcej zastrzeżeń mają zagraniczni producenci leków, ale poprawek domagają się także krajowi wytwórcy.

Inaczej niż chcieli

Uwagi obu grup sprowadzają się do jednego wniosku: system refundacji leków jest uznaniowy i mało przejrzysty. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy cen leków.

Na proponowane obniżenie ceny jedynej insuliny ludzkiej wytwarzanej w Polsce nie doczekał się Bioton. Niespodziewanie spotkało to natomiast kilka zagranicznych koncernów, które się o obniżki cen wcale nie starały. Producenci zarzucają resortowi, że nawet o tym nie poinformował.

— Ceny niektórych leków zostały obniżone nawet o 50 proc. bez akceptacji producenta. W wielu przypadkach z wykazu nie wykreślono leków, których usunięcia chciał producent. To świadczy o uznaniowości decyzji i braku jasnych kryteriów refundacji — mówi Paweł Piotrowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce (SPFFP).

Silne poparcie

Sprawa Biotonu, za pośrednictwem Konfederacji Pracodawców Polskich, trafiła nawet na biurko premiera Marka Belki. Spółka wyliczyła, że dzięki obniżeniu ceny jednej z trzech refundowanych w Polsce insulin NFZ zaoszczędzi 40 mln zł.

— Wstawiamy się też za firmami, którym odmówiono podniesienia cen. W wielu przypadkach ceny nie rosły od lat — mówi Cezary Śledziewski, szef Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Paweł Piotrowski wylicza też inne grzechy resortu.

— Nie uwzględniono ani jednej uwagi Najwyższej Izby Kontroli, która skrytykowała system refundacji. Na listach znalazły się leki, których prawie nie ma w sprzedaży, a nawet takie, które do obrotu w Polsce zostały dopuszczone warunkowo. Nie ma natomiast ani jednego leku innowacyjnego — mówi szef SPFFP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci leków krytykują zmiany