Producenci mięsa: to jeszcze nie koniec zmian w branży

Witold Choiński
opublikowano: 23-06-1999, 00:00

Producenci mięsa: to jeszcze nie koniec zmian w branży

Zbigniew Nasiłowski, prezes Animexu

Kapitalizm nie znosi próżni. Jeżeli byłoby jeszcze miejsce na rynku dla kolejnego inwestora, z pewnością by się już pojawił. Obecnie może się wydawać, że rynek jest już podzielony między Campofrio, Smithfield Foods oraz Lantbrukarnas Riksfšrbund (LRF). Jednak niewykluczone, że w dłuższej perspektywie ktoś znajdzie sobie jeszcze miejsce, wykorzystując jakąś istniejącą nadal niszę rynkową — uważa Zbigniew Nasiłowski, prezes Animexu.

Zdaniem prezesa Nasiłowskiego, w Polsce potrzeba jeszcze najwyżej trzech-czterech lat, aby rynek mięsny całkowicie się ustabilizował. Według niego, pierwsze efekty tych zmian mogą być już widoczne w przyszłym roku, kiedy wyłonią się liderzy, a branża skupi się przede wszystkim na podnoszeniu efektywności produkcji.

Wojciech Wtulich, prezes Farm Foodu

Według Wojciecha Wtulicha, prezesa Farm Foodu, rynek mięsny w Polsce czekają jeszcze poważne zmiany. To, co obserwowano dotychczas: zwolnienia, restrukturyzacje, zdobywanie nowego rynku, marketing, to zaledwie pierwszy etap przekształceń branży.

— Mieliśmy do tego sprzyjające warunki. Duży wzrost PKB, koniunktura na rynku rosyjskim, brak hiper- i supermarketów powodowały, że firmy zaczęły się rozwijać i inwestować samodzielnie — mówi Wojciech Wtulich

Zdaniem prezesa Farm Foodu, dopiero w ostatnim czasie doszło do agresywnej walki między krajowymi firmami. Do tego zaś jest już potrzebny duży kapitał. Stąd pojawienie się na naszym rynku inwestorów ze Szwecji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Wojciech Wtulich uważa, że w branży spożywczej kapitał zagraniczny odegra wiodącą rolę.

— Docelowo w branży mięsnej szansę zarabiania będzie miało tylko trzech liderów. Pozostali będą jedynie uzupełniać rynek — dodaje Wojciech Wtulich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Producenci mięsa: to jeszcze nie koniec zmian w branży