Producenci nawozów redukują moce z powodu drożejącego gazu

opublikowano: 17-09-2021, 12:51

Kryzys rynku energii w Europie rozszerzył się na branżę produkcji nawozów, co może zagrażać produkcji żywności i skutkować wzrostem inflacji.

Norweski producent nawozów Yara International poinformował w piątek, że rekordowa cena gazu ziemnego w Europie negatywnie wpływa na jego działalność. Dlatego od przyszłego tygodnia zmniejszy o 40 proc. moce produkcyjne amoniaku w Europie. Wcześniej inny producent nawozów, CF Industries Holdings, informował o wstrzymaniu pracy dwóch zakładów w Wielkiej Brytanii z powodu wzrostu kosztów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Nawozy drożały już w ubiegłym roku bo popyt na nie zwiększyły dobre plony. W ostatnim czasie ceny wzrosły także po tym jak huragan Ida wyhamował produkcję przemysłu nawozowego w USA.

Eksperci ostrzegają, że wyższe koszty upraw grożą dalszym wzrostem cen żywności i zwiększeniem głodu na świecie. Wskaźnik cen żywności publikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) jest już blisko najwyższej wartości od dekady.

Yara jest dostawcą ok. jednej trzeciej amoniaku na świecie. Cena gazu wzrosła w Europie w tym roku ponad trzykrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane