Producenci ociepleń zaciskają pasa

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Na poprawę sytuacji w budowlance możemy liczyć dopiero w 2015 r. — wynika z badania wśród producentów systemów ociepleń.

Przeprowadzane przez TNS Polska Poznań cykliczne badanie rynku ETICS (zewnętrznych złożonych systemów izolacji cieplnej) odbywa się pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Projekt ma na celu ocenę koniunktury w budownictwie i w branży ociepleniowej, z punktu widzenia producentów systemów ociepleń. Przedsięwzięcie zainicjowano w październiku 2011 r., badanie powtarzano w styczniu, lutym i sierpniu 2012 r.

Najnowsze wyniki zebrano w styczniu 2013 r. Badanie wśród producentów potwierdziło utrzymujące się negatywne nastroje w branży budowlanej w Polsce.

Budowlanka dołuje

Aż 33 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja w branży budowlanej w porównaniu z poprzednim rokiem jest dużo gorsza, a połowa, że trochę gorsza. Tylko 17 proc. respondentów oceniło, że kondycja budownictwa nie zmieniła się. Producenci prognozują, że w najbliższym roku sytuacja w branży budowlanej nie zmieni się znacząco. Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska Poznań zwraca uwagę, że w świetle negatywnych prognoz z poprzednich badań oznacza to jednak wyhamowanie dalszego pogarszania się nastrojów w branży. Połowa badanych widzi szanse na ustabilizowanie sytuacji za 12 miesięcy, 33 proc. prognozuje nieznaczną poprawę, natomiast 17 proc. spodziewa się, iż sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie dużo gorsza niż obecnie. Zauważalne polepszenie sytuacji w branży budowlanej nastąpi, zdaniem producentów, dopiero za 24 miesiące, czyli na początku 2015 r.

Zima w ociepleniach

Kondycja branży ociepleń jest przez producentów oceniana nieco lepiej niż sytuacja w całej branży budowlanej. Nastroje są jednak w dalszym ciągu pesymistyczne, 67 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja jest nieco gorsza niż przed rokiem, a 17 proc., że jest dużo gorsza. Nieco optymizmu przynoszą prognozy rynkowe producentów ETICS, którzy przewidują nieznaczne polepszenie sytuacji w branży ociepleń w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po raz pierwszy odkąd rozpoczęto badania odpowiedzi prognozujące poprawę przeważają nad przewidywaniami pogorszenia. Połowa badanych prognozuje, że sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie nieco lepsza, 17 proc. – że taka sama. Pogorszenia koniunktury w najbliższym roku spodziewa się 34 proc. badanych (po 17 proc. odpowiedzi trochę gorsza i dużo gorsza). Znacznego polepszenia sytuacji w branży ociepleń, podobnie jak w całej branży budowlanej, producenci spodziewająsię dopiero za 24 miesiące, czyli na początku 2015 r.

— Niesprzyjające warunki pogodowe znacznie spowolniły rozpoczynanie wszelkich prac związanych z ociepleniami i modernizacjami elewacji. Również zmniejszenie Funduszu Termomodernizacyjnego z pewnością spowoduje, że część inwestorów wstrzyma się z pracami w najbliższych miesiącach. Potwierdza to opinie producentów, że rok 2013 nie będzie jeszcze przełomowy. Cieszy natomiast optymizm wśród producentów jeśli chodzi o ocenę dalszej perspektywy, za 12 i 24 miesiące — mówi Wojciech Szczepański, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy