Producenci płyt meblowych dostali 135 mln zł kary

DI, PAP
opublikowano: 28-12-2017, 10:53
aktualizacja: 28-12-2017, 10:53

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na pięć spółek z trzech grup kapitałowych 135 mln zł kary za stworzenie zakazanego porozumienia na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce.

Według UOKIK,  nieuczciwe praktyki kartelowe trwały "wiele lat". W zakazany proceder zaangażowane były firmy: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów i Swiss Krono. 

Płyty meblowe
Zobacz więcej

Płyty meblowe fot. ROB, Puls Biznesu

Sprawa dotycząca ewentualnej zmowy na rynku została wszczęta w 2012 r. Jak pod koniec listopada poinformowała grupa Pfleiderer, UOKiK poinformował ją, że zakończył postępowanie dowodowe w sprawie ustalania cen i wymiany informacji handlowych przez spółki z grupy na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce, oraz zawiadomił też Komisję Europejską o przewidywanej decyzji stwierdzającej naruszenie reguł konkurencji przez grupę.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes UOKIK Marek Niechciał, efektem zmowy na rynku płyt wiórowych i pilśniowych mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. "Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę" - dodał szef urzędu antymonopolowego.

Jak zaznaczył, postępowanie w sprawie zmowy prowadzone było również na podstawie przepisów wspólnotowych, a ostateczna decyzja była konsultowana z Komisją Europejską. "Zgromadzone materiały dowiodły bowiem, że praktyki stosowane przez przedsiębiorców mogły mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Producenci płyt meblowych dostali 135 mln zł kary