Producenci transportera Rosomak (Patria) mają pół roku na poprawki

19-11-2004, 15:51

Producenci mają do końca czerwca przyszłego roku poprawić 22 parametry transportera Rosomak, zarekomendowanego wojsku przez komisję badającą pojazd.

Jak wyjaśnił w piątek w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku przewodniczący komisji badań zdawczo-odbiorczych ppłk Cymbaluk, podczas wielomiesięcznych prób badano 240 parametrów; 212 - wóz spełnił całkowicie lub przewyższył oczekiwania, 22 mają być poprawione, w przypadku sześciu komisja uznała, że dążenie do ich spełnienia byłoby nieuzasadnione.

Poprawki dotyczą m.in. usytuowania prędkościomierza. Wśród niespełnionych parametrów znalazły się prędkość pływania do tyłu, moc jednostkowa, celność strzelania w ruchu i możliwość transportu samolotem Hercules.

Wiceminister obrony Janusz Zemke zaznaczył, że parametry dotyczące celności były o kilkadziesiąt procent wyższe niż stosowane w innych krajach NATO, dlatego kilkuprocentowe ich niespełnienie można zaakceptować. Również nieznacznie mniejsza moc nie ma znaczenia, ponieważ wóz ma dobre własności trakcyjne, także w błocie i w terenie górskim. Pojazd zmieściłby się do samolotu Hercules, lecz - jak wyjaśnił Zemke - na obecnym etapie nie można by go w ten sposób przewozić z powodu procedur załadowczych.

Transport tej wielkości samolotem, który mógłby zabrać tylko jeden transporter, byłby także nieopłacalny - wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci transportera Rosomak (Patria) mają pół roku na poprawki