Producenci wykładzin mieli kiepski I kwartał

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 25-04-2005, 00:00

Moda na akcje producentów wykładzin szybko raczej nie wróci. Skuteczną przeszkodą mogą okazać się słabe wyniki osiągnięte w pierwszych miesiącach tego roku. To nie najlepiej wróży notowaniom Lentexu oraz Novity, które i tak od kilku miesięcy znajdują się w trendzie spadkowym.

Analitycy przeczuwają, że obie spółki giełdowe produkujące wykładziny nie zachwycą wynikami za I kwartał. Zarówno Lentex, jak i Novita mogły zanotować spadek wartości przychodów z podobnych powodów. Każdej we znaki dało się znaczące umocnienie złotego. Nie bez znaczenia pozostaje również wysoka baza z początku 2004 r., która wynikała z bardzo dużego po- pytu na materiały budowlane, związanego z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Do tego niekorzystny wpływ na wyniki miał wzrost cen surowców.

To wszystko, zdaniem specjalistów z BDM PKO BP, mogło spowodować, że w I kwartale przychody Lentexu były o blisko 18 proc. niższe niż rok temu. Dla Novity prognozowany jest spadek o 4,5 proc. Znacznie większe załamanie grozi obu firmom, jeśli chodzi o osiągane zyski. Prognozy analityków dla Lentexu mówią o spadku EBIT oraz zysku netto kolejno o 51,9 proc. i 63,9 proc. Jego zysk operacyjny może być o 38 proc. niższy niż przed rokiem.

Analitycy obawiają się też, że cały ten rok będzie trudny dla firm produkujących wykładziny. Lentex oraz Novita mogą w 2005 roku zanotować spadek przychodów oraz zysków. Poprawę wróżą dopiero w 2006 roku.

Kiepski początek roku oraz trudności, jakie spółki mogą napotkać w kolejnych miesiącach, powodują, że pojawiły się obawy o zrealizowanie przez Novitę przedstawionej niedawno prognozy zysku netto na 2005 r. Według zarządu, spółka, która znajduje się w fazie restrukturyzacji, zarobi na czysto 2 mln zł. Analitycy przypuszczają, że może być to tylko 0,5 mln zł.

Inwestorzy zachowują się tak, jakby przeczuwali problemy giełdowych producentów wykładzin. Od początku roku notowania Lentexu straciły na wartości 35 proc., a Novity — 15 proc. Dzięki takiej korekcie obie spółki mają niemal identyczne wskaźniki giełdowe. Ich C/Z oscyluje wokół 11, a C/WK jest poniżej 0,7.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci wykładzin mieli kiepski I kwartał