Producent Airbusa podnosi prognozy

Tadeusz Stasiuk
10-03-2005, 00:00

European Astronautic, Defense & Space (EADS) największa europejska spółka działająca m.in. w sektorach lotniczym i kosmicznym, zdecydowała się podnieść prognozy na ten rok o 13 proc. Skłoniły ją do tego bardzo dobre rezultaty IV kwartału 2004 r., gdy zysk netto po 8-proc. wzroście wyniósł 433 mln EUR. W całym minionym roku firma zarobiła na czysto 1,03 mld EUR (1,29 EUR na akcję), o 60 proc. więcej niż w roku 2003. Sprzedaż wzrosła w tym czasie z 30,1 mld do 30,8 mld EUR.

Według najnowszych szacunków, koncern, którego siedziby znajdują się w Paryżu i Monachium, oczekuje w 2005 r. zysku brutto na poziomie 2,6 mld EUR wobec wcześniejszej prognozy 2,3 mld EUR. Dobre rezultaty są efektem programu restrukturyzacyjnego. W jego wyniku z grupy kapitałowej odeszło ponad 3,3 tys. pracowników. Zachwycić nie mogą za to dokonania działu lotniczego. Marka Airbus w ostatnim kwartale minionego roku odnotowała bowiem 17-proc. spadek zysku. W takim samym stopniu spadła sprzedaż. Prawdziwego przełomu należy oczekiwać w momencie rozpoczęcia komercyjnych lotów nowym modelem A380. Dlatego rewelacje spółki nie zrobiły wrażenia na graczach. Kurs spadł wczoraj ponad 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Producent Airbusa podnosi prognozy