Producent słynnego filmu oskarżony o pranie pieniędzy

  • DI
opublikowano: 07-07-2019, 22:00

Riza Aziz, jeden z producentów filmu „Wilk z Wall Street”, pasierb Najiba Razaka oskarżonego o korupcję byłego malezyjskiego premiera, usłyszał w Malezji zarzut przywłaszczenia z państwowego funduszu 1MDB i wyprania 248 mln USD.

Zarzuty obejmują pięć spraw, a w każdej grozi mu kara grzywny o równowartości 1,2 mln USD oraz pozbawienie wolności do pięciu lat. Sąd wydał nakaz aresztowania i wyznaczył mu kaucję w wysokości 240 tys. USD. W ramach afery wokół wyprowadzenia pieniędzy z państwowego malezyjskiego funduszu inwestycyjnego w kwietniu rozpoczął się proces, w którym oskarżony jest ojczym Rizy, były premier Najib Razak.

Sprawa badana jest w sześciu państwach. Zdaniem amerykańskich śledczych w latach 2009-14 wspólnicy Najiba ukradli z tego funduszu równowartość ponad 4,5 mld USD, „wyprali” je przez wiele kont bankowych w USA i w innych krajach i wykorzystali do finansowania hollywoodzkich filmów, kupna hoteli, luksusowego jachtu, dzieł sztuki, biżuterii itp. Rosmah Mansor, małżonka Najiba i matka Rizy Aziza, również jest oskarżona o pranie pieniędzy i przestępstwa podatkowe związane z 1MDB.

Wszyscy troje nie przyznają się do winy. Prokuratorzy z USA uważają, że hollywoodzka firma Red Granite Pictures, której współzałożycielem jest Riza Aziz, przy użyciu pieniędzy wykradzionych z 1MDB sfinansowała trzy filmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu