Producent specjalistycznych opakowań zainwestował w strefie w Zabrzu

  • PAP
opublikowano: 10-07-2018, 21:16

Producent opakowań z drewna, wykonujący także specjalistyczne usługi przygotowywania towarów do wysyłek lądowych, lotniczych i morskich, zbuduje swoją nową siedzibę na gruntach inwestycyjnych w Zabrzu – wynika z informacji zabrzańskiego samorządu.

Jak poinformowało we wtorek miasto, spółka Export Pack w grudniu ub. roku, za 2,3 mln zł, kupiła teren o powierzchni 2,3 ha przy ul. Salomona Isaaca i Alberta Borsiga

Obecnie spółka, zajmująca się m.in. indywidualnymi rozwiązaniami opakowań dla wymagających towarów eksportowych, ma siedzibę również w Zabrzu, przy ul. Zamkowej, na przemysłowych terenach, na których działa m.in. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Teraz przeniesie i rozwinie działalność na gruntach, gdzie działa już szereg firm, w tym z branży automotive.

Kilka tygodni po Export Pack nieruchomość na terenie strefy w Zabrzu kupiła turecka firma Ulus Metal, produkująca wyroby metalowe na potrzeby branży motoryzacyjnej. Kosztem ponad 40 mln zł w ciągu dwóch lat ma tam powstać zakład Ulus Metal Polska zatrudniający 80 osób i produkujący części do samochodów.

 

W pobliżu do końca 2018 r. kosztem ponad 50 mln zł ma powstać również zakład koreańskiej firmy ERAE produkujący moduły klimatyzacji. Również inna koreańska firma z branży YS Poland Autoparts postanowiła zainwestować na zabrzańskich gruntach inwestycyjnych blisko 37 mln zł.

Jeden z poprzednich zakupów na terenie zabrzańskiej strefy zrealizowała polska firma Bud-Expert z Knurowa, która w maju ub. roku otworzyła tam - na pierwszej, kupionej ponad dwa lata temu działce - wysoko zautomatyzowane centrum cięcia laserowego blach i rur. W listopadzie firma dokupiła sąsiednią działkę – planując rozbudowę swej bazy.

Bud-Expert był trzecią firmą, która uruchomiła swą działalność na zabrzańskich terenach KSSE. Wcześniej pracę rozpoczęły tam Zakład Piekarniczy Kłos (który w ub. roku również dokupił kolejną działkę), a także zakład producenta opakowań zwrotnych z tworzywa sztucznego firmy Schoeller Allibert.

Na terenie strefy w Zabrzu działa także m.in. producent zamocowań do ociepleń budynków, spółka PGB Polska, holenderska grupa Mandersloot, specjalizująca się w usługach logistycznych i transporcie chłodniczym oraz polska firma Metalsolution zajmująca się produkcją wyrobów metalowych.

Ogółem w zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - łącznie sprzedano dotąd ok. 20 wydzielonych pierwotnie działek (część z nich przekształcono).

Łączna wartość deklarowanych tam przez firmy inwestycji to ponad 300 mln zł, a łączna liczba tworzonych miejsc pracy – przekracza już 500.

Na terenie Regionalnego Parku KSSE Zabrze przeprowadziło jeden ze swoich unijnych projektów, udostępniających inwestorom nowe grunty (budowa dróg i uzbrojenie w instalacje). Na realizację wartego ponad 56 mln zł projektu miasto zdobyło 85 proc. dofinansowania UE (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013).

W 2016 r. zabrzańskie tereny Strefy poszerzyły się o ponad 44 ha. Obecnie jej powierzchnia przy ul. Ofiar Katynia, Goduli, Ziemskiej, Donnersmarcka oraz Ballestrema wynosi 157 ha. To 45 działek inwestycyjnych o powierzchni od 0,5 ha do 21 ha. Miasto deklaruje, że dotąd zainwestowało tam 65 mln zł.

Zabrze oferuje również inwestorom działki przy nowym odcinku ul. Handlowej, w niewielkiej odległości od węzła autostrady A1. Tereny te udostępniono i uzbrojono dzięki przedłużeniu i połączeniu w 2014 r. ul. Handlowej z drogą nr 79

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane