Producent szkła odżyje w 2006 r.

Zbigniew Kazimierczak
16-12-2005, 00:00

Zarząd walczy, aby w tym roku osiągnąć choć dolną granicę okrojonej prognozy zysków. Ale na 2006 r. pojawia się już kwota bliska 20 mln zł.

Tego roku największy w kraju producent szkła gospodarczego z pewnością nie zaliczy do udanych. W wakacje zarząd Krosna został zmuszony do obniżenia szacunków zysku z 22 mln zł do 12-14 mln zł. Na razie kwota wygląda wątpliwie.

— Robimy wszystko, aby te zapowiedzi wykonać — mówi Jan Kurkus, prezes Krosna.

Jednorazowy zastrzyk

Sęk w tym, że po 9 miesiącach grupa zarobiła niespełna 5 mln zł.

— Czwarty kwartał, tak jak cały rok, zapowiada się gorzej niż analogiczny okres 2004 r. — twierdzi Jacek Sołtys, wiceprezes spółki do spraw finansowych.

Źródła kłopotów Krosna tkwią w kursach walutowych. Spółka połowę sprzedaży rozlicza w dolarach, 25-30 proc. w euro, 5 proc. w funtach i resztę w złotych. Wiadomo, wartość walut zagranicznych jest w tym roku niska.

Jest jednak szansa na wykonanie zredukowanych zapowiedzi.

— Choć zależy to od zdarzeń o charakterze jednorazowym — przyznaje prezes.

Przede wszystkim — spółka jeszcze w tym roku rozliczy część transakcji sprzedaży nieruchomości po starym zakładzie pod hipermaket Tesco. Prowadzone są też rozmowy ze związkami zawodowymi, których efektem może być rozwiązanie rezerw na odprawy. Wpływy będą też pewnie z wyprzedaży majątku niepracującego.

Oszczędności zaprocentują

O ile o tym roku przedstawiciele Krosna mówią z goryczą, o tyle są pełni optymizmu co do roku przyszłego.

— Przeprowadziliśmy restrukturyzację firmy i zoptymalizowaliśmy zatrudnienie. Korzyści będą widoczne w 2006 r. — zapowiada Jan Kurkus.

Zarząd wyliczył, że finansowe korzyści zmian można podsumować na 17 mln zł rocznie. To będzie rozłożone w czasie, więc na przyszły rok przypadnie około 12-13 mln zł. Ponadto Krosno odradza się na takich rynkach, jak Japonia, Australia czy Holandia, co jest potwierdzone podpisanymi zamówieniami.

Jak to się przełoży na wynik netto 2006 r.? Prezes twierdzi, że Krosno wróci do zysku z 2004 r. (18,5 mln zł), a może nawet większego. Mowa o 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producent szkła odżyje w 2006 r.