Producent win Ambra planuje zainwestować 130 mln zł w 3 lata

Internet Securities
opublikowano: 16-05-2005, 13:50

Producent i dystrybutor win Ambra SA chce zdobywać i umacniać dominującą pozycję na rynkach win Europy Środkowej i Wschodniej, a w osiągnięciu tego celu pomogą inwestycje rzędu 130 mln zł w latach 2005-2007, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele firmy. Spółka chce wejść na warszawską giełdę w czerwcu.

Producent i dystrybutor win Ambra SA chce zdobywać i umacniać dominującą pozycję na rynkach win Europy Środkowej i Wschodniej, a w osiągnięciu tego celu pomogą inwestycje rzędu 130 mln zł w latach 2005-2007, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele firmy. Spółka chce wejść na warszawską giełdę w czerwcu.

Część wydatków inwestycyjnych zostanie sfinansowania z emisji nowych akcji – ok. 90 mln zł – a pozostałe inwestycje, takie jak nowy zakład produkcyjny, modernizacja majątku produkcyjnego będą sfinansowane ze środków własnych.

Ambra, którego sztandarowymi produktami są wina musujące Cin&Cin oraz Dorato, chce też poszerzać portfel marek własnych, jak również przejmować producentów win zarówno w kraju, jak i w regionie.

„Posiadany przez nas portfel marek zamierzamy wprowadzać na rynki, na których te marki nie zajęły jeszcze zadowalającej nas pozycji. Chcemy rozwijać rynek win klasycznych w Polsce i planujemy tu akwizycje z otoczenia konkurencyjnego” – powiedział wiceprezes Ambry Robert Ogór podczas konferencji prasowej.

„Na najbliższe trzy lata zakładamy program inwestycyjny na 130 mln zł, z czego 90 mln zł chcielibyśmy pozyskać z rynku kapitałowego na akwizycje podmiotów” – dodał.

Prezes Ambry Claudius Hilla powiedział zaś, że plany Ambry zakładają pierwszą z planowanych akwizycji już w tym roku.

Ogór powiedział również, że w Polsce Ambra zamierza rozwijać rynek gastronomiczny, budować sieć sklepów specjalistycznych. Chce też rozwijać swoją działalność na rynku czeskim, słowackim, rumuńskim, a także węgierskim.

„Na rynku czeskim i słowackim widzimy potencjał dla win klasycznych. Na rynku rumuńskim istotnym projektem jest przejęcie dalszych udziałów firmy Zarea, a to pozwoli na połączenie jej z Karom Drinks” – powiedział.

„Rynek węgierski jest także dla nas interesujący jako rynek sprzedaży naszych produktów, a także jako kraj win istotnych dla rynku polskiego. Na rynku węgierskim chcielibyśmy zająć pozycję opartą na własnej działalności, dlatego zamierzamy tam przejąć jednego z producentów win” – dodał.

Ambra prognozuje, że w roku obrotowym kończącym się w czerwcu 2006 roku grupa osiągnie 440 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 20 mln zł zysku netto. W tym roku obrotowym, kończącym się w czerwcu, Ambra liczy na przychody skonsolidowane rzędu 365 mln zł oraz 15 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

„W tych przyszłorocznych prognozach zakładamy już jedną akwizycję, która na dzień dzisiejszy wydaje się bliska zakończenia. [...] Przychody tej firmy doliczone do prognozy to ok. 40-50 mln zł” – powiedział Grzegorz Nowak, wiceprezes Ambry.

PUBLICZNY CZERWIEC

W ofercie publicznej Ambra zaoferuje łącznie 12,6 mln akcji, z czego 6,3 mln będą to istniejące akcje serii A, a pozostałe 6,3 mln to akcje serii D nowej emisji. Oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych, a zapisy odbędą się w dniach 8-10 czerwca.

Debiut akcji serii A i praw do akcji serii D na Giełdzie Papierów Wartościowych planowany jest na koniec czerwca tego roku.

„Szacujemy, że debiut spółki odbędzie się pod koniec czerwca, czyli nie później niż półtora tygodnia od zamknięcia oferty” – powiedział Konrad Zawisza, dyrektor biura rynku pierwotnego DI BRE Banku.

Akcje nowej emisji będą oferowane inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym, a akcje sprzedawane – wyłącznie instytucjonalnym. Ostateczna liczba akcji oferowanych w każdej z transz zostanie ustalona przed rozpoczęciem subskrypcji.

Wprowadzającym akcje sprzedawane jest 100-procentowy właściciel Ambry, niemiecka firma Sektkellerei Schloss Wachenheim AG, której udział w kapitale spadnie w przypadku objęcia wszystkich oferowanych akcji w ofercie, do 50,01%. Kapitał Ambry dzieli się obecnie na 18.906.644 akcje.

Zapisy na akcje w transzy inwestorów instytucjonalnych będą poprzedzone budowaniem księgi popytu 26 maja – 7 czerwca. Przedział cenowy papierów zostanie podany 25 maja.

Pod koniec lat 90-tych Ambra zdobyła pozycję lidera na polskim rynku winiarskim z 22-procentowym udziałem oraz ok. 54-procentowym udziałem w rynku win musujących (w ujęciu wartościowym)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Producent win Ambra planuje zainwestować 130 mln zł w 3 lata