Producentom ciężarówek grozi 100 mld EUR kary

opublikowano: 14-11-2016, 09:27

Firma Bentham Europe zamierza sfinansować pozew przeciwko europejskim producentom ciężarówek. Grozi im 100 mld EUR kary za stworzenie kartelu działającego przez 14 lat, donosi Reuters.

Specjalizujący się w procesach o odszkodowanie Bentham chce wesprzeć pozew zbiorowy nabywców aut ciężarowych, którzy są ofiarami zmowy cenowej producentów ciężarówek Volvo, DAF, Iveco i MAN. W lipcu zapłacili oni 2,9 mld EUR kary za stworzenie kartelu, nałożonej przez Komisję Europejską.

Bentham Europe, którego właścicielem są amerykańskie fundusze zarządzane przez Elliott Management, szacuje, że w okresie działania kartelu sprzedano w Unii Europejskiej 10 mln ciężarówek. Cena każdej z nich miała być zawyżona o 10,5 tys. EUR.

Bentham wcześniej finansował pozwy akcjonariuszy przeciwko Tesco i Volkswagenowi. Poinformował, że nie zdecydowano jeszcze, kto konkretnie złoży pozew i gdzie w Europie będzie się toczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu