Producentom ciężarówek grozi 100 mld EUR kary

Firma Bentham Europe zamierza sfinansować pozew przeciwko europejskim producentom ciężarówek. Grozi im 100 mld EUR kary za stworzenie kartelu działającego przez 14 lat, donosi Reuters.

Specjalizujący się w procesach o odszkodowanie Bentham chce wesprzeć pozew zbiorowy nabywców aut ciężarowych, którzy są ofiarami zmowy cenowej producentów ciężarówek Volvo, DAF, Iveco i MAN. W lipcu zapłacili oni 2,9 mld EUR kary za stworzenie kartelu, nałożonej przez Komisję Europejską.

Bentham Europe, którego właścicielem są amerykańskie fundusze zarządzane przez Elliott Management, szacuje, że w okresie działania kartelu sprzedano w Unii Europejskiej 10 mln ciężarówek. Cena każdej z nich miała być zawyżona o 10,5 tys. EUR.

Bentham wcześniej finansował pozwy akcjonariuszy przeciwko Tesco i Volkswagenowi. Poinformował, że nie zdecydowano jeszcze, kto konkretnie złoży pozew i gdzie w Europie będzie się toczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Producentom ciężarówek grozi 100 mld EUR kary