Produkcja aut w Rosji najniższa od upadku ZSRR

opublikowano: 01-02-2023, 19:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Produkcja aut osobowych spadła w Rosji w ubiegłym roku o 67 proc. do 450 tys., informuje Reuters powołując się na dane rosyjskiego urzędu statystycznego.

Spadek produkcji to skutek sankcji nałożonych na Rosję po tym jak napadła na Ukrainę, a także wycofania się z kraju zagranicznych firm. W grudniu produkcja spadała o 68 proc. w ujęciu rocznym do 40,3 tys. aut.

Reuters przypomina, że przed 2022 rokiem największy spadek produkcji aut w Rosji od upadku ZSRR zanotowano w 2009 roku, kiedy wynosiła prawie 600 tys.

Władze Rosji ratują krajowy przemysł motoryzacyjny uruchamiając produkcję aut chińskich marek. W poniedziałek spółka Avtotor ogłosiła rozpoczęcie montażu w fabryce w Kaliningradzie samochodów marki Kaiyi. Mają wejść do sprzedaży w tym roku.

Avtotor, który wcześniej zajmował się montażem aut BMW, Hyundai i Kia, ma zawarte umowy jeszcze z dwoma innymi chińskimi producentami aut. W tym roku spółka chce zmontować ok. 50 tys. samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane