Produkcja aut w Wlk. Brytanii spada od 14 miesięcy

opublikowano: 29-08-2019, 08:06

Lipiec był 14-tym z rzędu miesiącem ze spadkiem produkcji samochodów na Wyspach Brytyjskich. Główną przyczyną załamania jest słaby popyt konsumentów i firm w Europie i Azji.

Produkcja samochodów w siódmym miesiącu 2019 r. zmniejszyła się o 11 proc. w porównaniu s lipcem 2018 r. schodząc do „zaledwie” 108,24 tys. pojazdów, wynika z danych lokalnego stowarzyszenia producentów i sprzedawców samochodów. Produkcja eksportowa, stanowiąca 80 proc. całości wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii samochodów zmniejszyła się z kolei o 15 proc.

To poważny problem” - powiedział w oświadczeniu Mike Hawes, dyrektor generalny SMMT. Dodał, że branża potrzebuje umowy ws. brexitu - i to szybko - aby odblokować inwestycje i zabezpieczyć długoterminową przyszłość sektora.

Producenci samochodów ograniczają swoją działalność w Wielkiej Brytanii z obawy, że brak porozumienia z Unią Europejską ws. brexitu zakłóci ich działalność. Przykładowo japoński koncern Honda Motor zamyka zakład w Swindon, który zatrudnia 3500 osób, zaś Nissan Motor  nie planuje już budowy sportowego pojazdu użytkowego X-Trail w największej fabryce samochodów w Sunderland.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu