Produkcja bije rekordy, wspierana przez eksport, ale już i popyt wewnętrzny - analitycy

opublikowano: 19-04-2004, 16:50

ISB: Wzrost produkcji przemysłowej w marcu był prawdopodobnie wyjątkowo imponujący. Analitycy ankietowani przez agencję ISB, którzy oczekują średnio wzrostu produkcji w zeszłym miesiącu o 21% w ujęciu rocznym, uważają, że poza eksportem, produkcję wspiera już też rosnący popyt wewnętrzny.

„Trend wzrostu produkcji jest bardzo silny. W marcu dodatkowo mieliśmy o dwa dni robocze więcej w porównaniu do marca 2003 roku i o trzy dni więcej wobec lutego, co również podbija wynik. Spodziewam się wzrostu produkcji w marcu na poziomie 24,2% r/r – najwyższego od 1996 roku” – powiedział Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH.

Wciąż też nie widać czynników, które mogłyby wpłynąć na wyhamowanie silnego wzrostu produkcji przemysłowej, choć w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać aż tak dobrych wyników.

„Trend mocnej produkcji przemysłowej utrzyma się w nadchodzących miesiącach na poziomie dynamiki rocznej rzędu ok. 15%” – powiedział Mrowiec.

Już dane o produkcji przemysłowej w lutym zaskoczyły i to nie po raz pierwszy. Siła ożywienia w polskim przemyśle okazała się znacznie większa, niż oczekiwano. Wtedy jednak była to głównie zasługa eksportu, gdyż po stronie popytu wewnętrznego poprawy nie było widać.

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 18,4% w ujęciu rocznym i o 2,1% m/m. Analitycy ankietowani przez agencję ISB spodziewali się jej wzrostu o średnio 13,2% r/r.

W marcu pojawiły się już oznaki wzrostu popytu wewnętrznego.

„Coraz silnie widać, że do tego jednego czynnika wzrostu, jakim był i jest eksport, coraz mocniej dołącza się konsumpcja wewnętrzna. Rośnie fundusz płac, wynagrodzenia, sprzedaż detaliczna... To wszystko wskazuje, że rośnie popyt wewnętrzny” – podsumował Mrowiec.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o produkcji przemysłowej w marcu we wtorek, 20 kwietnia, o godzinie 16:00.

Prognozy wzrostu produkcji w marcu:

Instytucja: Wzrost produkcji w marcu r/r:

PKO BP 20,20%

BGŻ 24,40%

BRE Bank 22,30%

Pekao SA 19,20%

Credit Lyonnais 20,00%

Citibank Handlowy 20,30%

Kredyt Bank 19,70%

Bank BPH 24,20%

BNP Paribas 17,00%

Millennium 22,50%

Średnia: 20,98%

(ISB)

Karolina Słowikowska

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Produkcja bije rekordy, wspierana przez eksport, ale już i popyt wewnętrzny - analitycy