Produkcja miedzi w grupie KGHM w I kw. spadła o 12 proc.

  • PAP
opublikowano: 23-04-2018, 18:47
aktualizacja: 23-04-2018, 18:50

Produkcja miedzi płatnej w grupie KGHM w I kwartale wyniosła 142,9 tys. ton i była niższa o 12 proc. rdr - podała spółka w komunikacie, prezentując wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe. Sprzedaż miedzi wyniosła w tym okresie 133,4 tys. ton, mniej rdr o 12 proc.

Spółka podała, że spadek produkcji miedzi w grupie to głównie efekt niższej produkcji w KGHM Polska Miedź z uwagi na odkładanie zapasu półfabrykatów (miedź anodowa) na wsad do produkcji miedzi elektrolitycznej (faza rafinacyjna) w okresie postoju remontowego instalacji przetopu koncentratów HMG II w II kwartale br.

"Produkcja zagraniczna miedzi płatnej jest na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku: wzrost produkcji zanotowała przede wszystkim kopalnia Robinson (+37 proc.) dzięki wyższej zawartości miedzi w rudzie oraz wyższych uzysków w procesie flotacji, a spadek kopalnia Sierra Gorda (-14 proc.) głównie z powodu niższej zawartości metalu w eksploatowanej rudzie" - napisano w komunikacie.

Produkcja srebra w grupie wyniosła 242,5 tony i była niższa o 18 proc. rdr, przede wszystkim w KGHM Polska Miedź, z uwagi na proces tworzenia zapasu miedzi anodowej do wykorzystania w okresie postoju HMG II.

Produkcja TPM w grupie wyniosła w I kwartale 39 tys. uncji trojańskich i była niższa o 16 tys. uncji trojańskich (-29 proc. rdr), głównie w efekcie niższego wolumenu przerobu wsadów obcych w hutach KGHM Polska Miedź S.A. Jednocześnie w KGHM International zanotowano 9-proc. wzrost produkcji w związku z lepszą jakością przerabianej rudy w kopalni Robinson.

Produkcja molibdenu w grupie wyniosła 4,0 mln funtów i była niższa o 0,8 mln funtów (-17 proc. rdr), ze względu na niższe zawartości molibdenu w wydobytej rudzie w kopalni Sierra Gorda.

KGHM podał w komunikacie, że w KGHM Polska Miedź niższa ilość miedzi i srebra w koncentracie w porównaniu do I kw. 2017 roku wynika bezpośrednio ze spadku wydobycia urobku w Zakładach Górniczych w efekcie pogorszenia warunków geologiczno-górniczych, występowania stref kamiennych w eksploatowanym złożu oraz konieczności zwiększenia zakresu robót przygotowawczych wykonywanych w kamieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Produkcja miedzi w grupie KGHM w I kw. spadła o 12 proc.