Produkcja pozytywnie zaskoczyła, ale mroźna zima zaszkodziła budownictwu

Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao SA
opublikowano: 18-02-2010, 14:48

Wzrost produkcji przemysłowej w styczniu o  8,5% r/r był wyższy od oczekiwań rynku. W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o 7,4% r/r. W przetwórstwie przemysłowym odnotowano wzrost produkcji w styczniu o 10,1% r/r wobec 8,3% r/r miesiąc wcześniej. Dynamika produkcji w górnictwie i  wydobywaniu ukształtowała się na poziomie -10,1% r/r wobec 1,2% r/r w poprzednim miesiącu.

W naszej ocenie (Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao SA) trudno więc jednoznacznie rozstrzygnąć jaki był wpływ zimy na odczyt dynamiki produkcji przemysłowej. Mroźna zima sprzyja niewątpliwie wzrostowi produkcji energii elektrycznej oraz produktów rafinacji ropy naftowej. Z drugiej strony zima była również przyczyną przerw w produkcji oraz opóźnień w dostawach, co mogło nieco zmniejszyć pozytywny wpływ na ogólny indeks spowodowany większą produkcją energii. Nie ulega jednak wątpliwości, że mroźna zima może mieć pozytywny wpływ na wielkość produkcji w skali całego roku. Zwiększony popyt na energię w okresie zimowym pozostanie już bowiem w statystykach, a ewentualne zaległości w realizacji zamówień spowodowane mroźną zimą zostaną nadrobione w kolejnych miesiącach roku.

Zima miała natomiast negatywny wpływ na poziom produkcji budowlano-montażowej, która spadła w styczniu o 15,3% r/r wobec wzrostu o 3,2% r/r miesiąc wcześniej.

Warto zwrócić uwagę, że roczna dynamika produkcji przemysłowej w styczniu była wyższa niż w grudniu, pomimo, że w styczniu 2010 mieliśmy o jeden dzień roboczy mniej niż rok wcześniej. Fakt ten jest tym bardziej godny uwagi, że w grudniu 2009 roku liczba dni roboczych była o jeden większa niż przed rokiem, co wpływało na wzrost grudniowej dynamiki.

Ważnym czynnikiem, który mógł wpłynąć na wzrost dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu była coroczna zmiana grupy przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób, które są uwzględniane przy wyliczaniu indeksu. Dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw pokazały, że wbrew naszym oczekiwaniom, zmiana ta mogła mieć pozytywny wpływ zarówno na odczyt dynamiki zatrudnienia jak i produkcji.

Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach wzrost produkcji przemysłowej może przyspieszyć.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu 2010 r. były o 0,2% wyższe niż rok wcześniej wobec wzrostu o 2,1% r/r miesiąc wcześniej. Najbardziej podniesiono ceny w górnictwie i wydobywaniu - o 19,7% r/r. W przetwórstwie przemysłowym ceny spadły o 1,4% r/r. Spadkowi cen w przetwórstwie przemysłowym sprzyja niewątpliwie umacniający się stopniowo złoty, zwłaszcza wobec znacznej deprecjacji krajowej waluty przed rokiem, co wówczas znacznie podnosiło ceny importu. Ważnym czynnikiem, który obniżył inflację PPI w styczniu w stosunku do poprzedniego miesiąca był efekt wysokiej bazy związany z ubiegłorocznymi podwyżkami cen energii. W styczniu 2010 roku ceny wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 1,5% m/m, podczas gdy przed rokiem wzrost ten wynosił aż 9,8% m/m.

Dane o PPI pokazały, że pomimo pewnego wzrostu aktywności w przetwórstwie przemysłowym wciąż brak popytowej presji na wzrost cen.

Dzisiejsze dane pozostają neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej w kontekście jej najbliższych decyzji dotyczących stóp procentowych. Oceniamy, że członkowie RPP będą chcieli poczekać na dane makroekonomiczne z kolejnych miesięcy, ponieważ odczyty styczniowe były trudne w interpretacji z uwagi na oddziaływanie dużej liczby czynników jednorazowych. Naszym zdaniem podwyżki stóp procentowych nastąpią jednak w drugiej połowie roku. Utrzymaniu oprocentowania na dotychczasowym poziomie w ciągu najbliższych miesięcy będą sprzyjały prognozy spadku inflacji oraz wciąż słaba akcja kredytowa, zwłaszcza dla przedsiębiorstw.

Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych Banku Pekao SA

Polecane