Czytasz dzięki

Produkcja przemysłowa Japonii spadła najmocniej od 5,5 lat

opublikowano: 29-11-2019, 06:42

W październiku produkcja przemysłowa Japonii spadła mocniej niż spodziewał się rynek. Może to zapowiadać większy od oczekiwanego spadek PKB i konieczność większych działań stymulacyjnych rządu.

Globalna spowolnienie gospodarcze, podwyżka w Japonii podatku od sprzedaży i szkody spowodowane przez tajfun przełożyły się na spadek produkcji przemysłowej o 4,2 proc. w październiku w porównaniu z wrześniem. To największe jej tąpnięcie od co najmniej 5,5 lat. Spadek okazał się także ponad dwa razy większy niż prognozowali ekonomiści.

- Musimy być gotowi na duży spadek w tym kwartale – powiedział Yoshiki Shinke, główny ekonomista Dai-Ichi Life Research Institute. – Nie będę zaskoczony jeśli spadek PKB będzie większy niż szacuje rynek – dodał.

Ekonomiści prognozują, że PKB Japonii spadnie w obecnym kwartale o 2,7 proc., mniej niż po poprzedniej podwyżce podatku od sprzedaży w 2014 roku, która spowodowała tąpnięcie PKB aż 7,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane