Produkcja przemysłowa Rosji ma się dobrze dzięki wojnie

Bloomberg, MD
opublikowano: 01-02-2023, 19:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Produkcja na potrzeby wojny prowadzonej w Ukrainie wspiera rosyjskich przemysł i chroni go przed skutkami międzynarodowych sankcji, informuje Bloomberg.

Produkcja przemysłowa Rosji spadła tylko o 0,6 proc. w 2022 roku, poinformował w środę rosyjski urząd statystyczny. W grudniu spadała o 4,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2021 roku, kiedy mocno rosła.

- Produkcja przemysłowa w 2022 roku okazała się lepsza niż prognozowano w pierwszej połowie i silniejsza niż podczas poprzednich kryzysów – powiedziała Sofia Doniec, ekonomistka Renaissance Capital. – Duży udział mają w tym wydatki rządu, zarówno w ciężkim jak i w lekkim przemyśle – dodała.

Przemysł okazał się jednym z najbardziej odpornych segmentów rosyjskiej gospodarki w 2022 roku.

- Wojna na Ukrainie będzie jeszcze mocniej napędzała produkcję przemysłową w tym roku, o 2 proc. powyżej poziomu z 2022 roku, ale będzie działo się to kosztem pogorszenia standardu życia i stagnacji konsumpcji – ocenił Aleksander Isakow z Bloomberg Economics.

W styczniu prezydent Władimir Putin wychwalał zasługi dla gospodarki przemysłu zbrojeniowego. Podkreślał, że fabryki pracują na wiele zmian, a niektóre przez całą dobę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane