Produkcja przemysłowa w Chinach negatywnie zaskoczyła

opublikowano: 15-05-2019, 06:38

Zaprezentowane w środę dane z chińskiej gospodarki wzmocniły oczekiwania, że Pekin będzie musiał wprowadzić więcej środków stymulacyjnych, szczególnie w obliczu nasilającej się wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, donosi Reuters.

W kwietniu 2019 r. wzrost produkcji przemysłowej spowolnił bardziej niż oczekiwano. W ujęciu rocznym zwiększył się „jedynie” o 5,4 proc. Miesiąc wcześniej odnotował najwyższy wzrost od ponad 4,5 roku na poziomie 8,5 proc. choć część analityków tłumaczyło tak dobry wynik był wynikiem czynników sezonowych i przejściowych.

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen
Zobacz więcej

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen fot. Bloomberg

Odczyt okazał się słabszy niż wynosiła mediana oczekiwań ekonomistów, kształtująca się na poziomie 6,5 proc.

Eksport Chin niespodziewanie zmniejszył się w kwietniu w obliczu amerykańskich taryf celnych i słabszego popytu światowego, podczas gdy sondaże w fabrykach sugerują, że nowe zamówienia eksportowe pozostają bardzo słabe.

Wzrost inwestycji w środki trwałe zmniejszył się do 6,1 proc. w pierwszych czterech miesiącach tego roku. Analitycy liczyli na nieco większy wynik rzędu 6,4 proc. wobec 6,3 proc. w pierwszym kwartale tego roku.

Inwestycje sektora prywatnego w środki trwałe wzrosły w tym samym okresie o 5,5 proc. odnotowując znaczący spadek z 6,4 proc. w okresie styczeń-marzec. Prywatne inwestycje stanowią około 60 procent ogólnych inwestycji w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu