Produkcja przemysłowa w Japonii mocno spadła w maju

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-06-2021, 06:51

Wyniki produkcji przemysłowej Japonii negatywnie zaskoczyły skalą spadku. W maju obniżyła się ona najmocniej od roku, co w dużej mierze było następstwem gwałtownego ograniczenia produkcji samochodów, donosi Reuters.

fot. Toru Hanai/Bloomberg

Zaprezentowane w środę wstępne dane Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) pokazały, że produkcja przemysłowa w maju 2021 r. zmniejszyła się aż o 5,9 proc. w porównaniu z miesiącem wcześniej. Był to pierwszy spadek od trzech miesięcy i najwyższy w ciągu ostatnich 12-tu miesięcy. Wynik okazał się dużo słabszy od mediany prognoz, która zakładała spadek o około 2 proc. W kwietniu produkcja wzrosła o 2,9 proc.

W porównaniu z majem 2020 r. kiedy to borykano się ze skutkami pierwszej fali pandemii koronawirusa, produkcja zwiększyła się o 22,0 proc. wobec 15,8-proc. dynamiki w kwietniu.

Główną przyczyną ujemnej dynamiki oprócz wprowadzonych obostrzeń związanych z nowymi ogniskami infekcji Covid-19 było gwałtowne wyhamowanie produkcji w sektorze motoryzacyjnym. Dane METI pokazały bowiem, że produkcja pojazdów silnikowych tąpnęła aż o 19,4 proc. dotknięta przede wszystkim niedoborami specjalistycznych chipów.

Szacunki METI wskazują, że trzecia pod względem wielkości gospodarka świata powinna odbić w czerwcu. Producenci spodziewają się bowiem wzrostu produkcji o 9,1 proc. w czerwcu i spadku o 1,4 proc. w lipcu, chociaż prognozy te mogą nie uwzględniać w pełni kwestii globalnej podaży półprzewodników.

Uwzględniając fakt, że sektor usług został dotknięty stanem wyjątkowym, jeśli produkcja będzie ujemna w drugim kwartale, gospodarka zostanie znacznie zepchnięta w dół - powiedział Ayako Sera, strateg rynkowy w Sumitomo Mitsui Trust Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane