Produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-07-2021, 06:17

W czerwcu 2021 r. produkcja przemysłowa w Japonii odnotowała wzrost po nieoczekiwanym i silnym spadku miesiąc wcześniej. Nadmierny optymizm hamowany jest jednak rosnącą liczą infekcji Covid-19, co grozi nowymi restrykcjami i stłumieniem ożywienia gospodarczego, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu, w czerwcu produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się o 6,2 proc. w ujęciu miesięcznym sezonowo wyrównanym. To najwyższy wzrost tego wskaźnika od lipca 2020 r. i jego powrót do stanu sprzed pandemii. Odczyt okazał się przy tym wyższy niż mediana prognoz, która zakładała wartość rzędu 5,0 proc. W maju produkcja zanurkowała o 6,5 proc.

W porównaniu do czerwca 2020 r. produkcja była wyższa o 22,6 proc.

Jak podkreślono w komunikacie, siłą napędową wzrostu była w czerwcu branża motoryzacyjna, która odnotowując 22,6 proc. wzrost produkcji starała się nadrobić straty poniesione miesiąc wcześniej.

W związku z licznymi nowymi przypadkami infekcji Covid-19, producenci oczekują, że w lipcu produkcja spadnie o 1,1 proc,, by w sierpniu ponownie wzrosnąć o 1,7 proc.

Gospodarka prawdopodobnie ulegnie stagnacji w bieżącym kwartale, a wszelkie ożywienie przesunie się do października-grudnia – ocenił Yoshiki Shinke, główny ekonomista Dai-ichi Life Research Institute.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane