Produkcja przemysłowa w maju wzrosła mniej niż oczekiwano

  • PAP
opublikowano: 21-06-2022, 10:16
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Produkcja przemysłowa w maju 2022 r. wzrosła o 15,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 16,7 proc., a mdm wzrostu o 2,5 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w maju br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 11,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,7 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w maju i kwietniu:

Wzrost produkcji sprzedanej rdr (w cenach stałych) odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu.

Według wstępnych danych w maju w stosunku do maja 2021 roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 38,5 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 25,5 proc., wyrobów z metali – o 24,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 22,6 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 21,5 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 16,2 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 15,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2021 roku, wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane