Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła kolejnym spadkiem

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 15-12-2022, 15:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kolejny niepokojący sygnał napłynął z amerykańskiej gospodarki. Zamiast oczekiwanego wzrostu, choć w śladowej skali, produkcja przemysłowa zaskoczyła spadkiem. Do tego spadło wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Adobe Stock

Według danych zaprezentowanych przez Fed, w listopadzie 2022 r. produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,2 proc. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost o 0,1 proc. co oznaczałoby odbicie po spadku o 0,1 proc. w październiku.

Był to tym samym drugi z rzędu spadek tego wskaźnika.

Z kolei wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się w listopadzie do 79,7 proc. z 79,9 proc. Oczekiwano natomiast wartości na poziomie 79,8 proc. Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych odzwierciedla ograniczenia w funkcjonowaniu krajowych fabryk, kopalń i zakładów użyteczności publicznej.

Produkcja pojazdów silnikowych i części spadła w poprzednim miesiącu o 2,8 proc. po wzroście o 1,6 proc. w październiku. Wyłączając samochody, całkowita produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,1 proc.

Natomiast produkcja sektora użyteczności publicznej wzrosła w listopadzie o 3,6 proc., a produkcja górnicza, która obejmuje ropę naftową i gaz ziemny, spadła z kolei o 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane