Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 8,9% r/r – analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-05-2006, 15:13

Produkcja przemysłowa utrzymała w kwietniu wzrostową dynamikę w ujęciu rocznym, a jej spadek w stosunku do marca wynika z krótszego niż w poprzednim miesiącu czasu pracy, oceniają ekonomiści.

Produkcja przemysłowa utrzymała w kwietniu wzrostową dynamikę w ujęciu rocznym, a jej spadek w stosunku do marca wynika z krótszego niż w poprzednim miesiącu czasu pracy, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że produkcja w kwietniu wzrosła o 3,9-12,2% przy średniej na poziomie 8,9%.

W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 16,4%, a w lutym o 10,2%.

„W marcu silnie zadziałał efekt statystyczny, ponieważ mieliśmy krótszy czas pracy niż w ostatnim miesiącu. Natomiast gorsza niż w marcu dynamika produkcji przemysłowej nie jest wynikiem spadku koniunktury” – ocenia Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Citibanku Handlowego.

Zdaniem Mai Goettig z Banku BPH, dane dotyczące poszczególnych działów produkcji przemysłowej w marcu wskazywały na silny wzrost w działach związanych z eksportem i ta tendencja utrzymała się również w kwietniu.

„Wysokiej prognozowanej przez nas dynamice kwietniowej produkcji przemysłowej sprzyja ponadto efekt niskiej bazy z poprzedniego roku, gdy odnotowano spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym” – ocenia Goettig.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o kwietniowej produkcji w piątek, 19 maja, o godz. 14:00.

Tabela:

Produkcja przemysłowa w IV r/r (%)

ING BSK

9,1

PKO BP

9,5

Pekao SA

10,8

Citibank Handlowy

8,4

BPH

12,2

Millennium

7,9

BGŻ

8,8

BZ WBK

3,9

JPMorgan

9,5

ŚREDNIA

13,8

(ISB)

dag/tom

Dagmara Leszkowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane