Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 14,8 proc. - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 18-08-2006, 09:13

Spodziewany wysoki wskaźnik produkcji przemysłowej wynika przede wszystkim z korzystniejszej relacji dni roboczych w stosunku do analogicznego okresu w 2005 roku, oceniają ekonomiści.

Spodziewany wysoki wskaźnik produkcji przemysłowej wynika przede wszystkim z korzystniejszej relacji dni roboczych w stosunku do analogicznego okresu w 2005 roku, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 10 ekonomistów wynika, że produkcja w lipcu wzrosła o 12,5 – 16,8% przy średniej na poziomie 14,8%.

W czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 12,4% r/r (wobec oczekiwanych 10,4%), a w maju o 19,1% r/r.

„Wyższy lipcowy wzrost produkcji w wynika głównie z korzystniejszej relacji dni roboczych w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. (w lipcu liczba dni roboczych identyczna jak przed rokiem, w czerwcu - o 1 dzień mniejsza), znacznie niższej bazy odniesienia z lipca ub.r. (1,6% r/r) w porównaniu z czerwcem ub.r. (7% r/r).” – napisali ekonomiści banku PKO BP w komunikacie.

Jednocześnie dodają, że trudny do oszacowania będzie wpływ suszy na produkcję przemysłową.

„Wysokie upały mogły wpłynąć negatywnie na niektóre branże i pozytywne na inne, np. przemysł spożywczy (m.in. piwowarski, produkcji lodów itp.) czy energetykę - trudno określić wpływ netto tego czynnika” – oceniają.

Ekonomiści Banku Zachodniego WBK oceniają, że lipcowe wskaźniki produkcji przemysłowej będą odzwierciedlać przyspieszenie w polskiej gospodarce.

„Nasze prognozy zakładające wzrost 12,5% r/r mogą być zrewidowane w górę” – napisali w komunikacie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o lipcowej produkcji w piątek, 18 sierpnia, o godz. 14:00

TABELA:

Produkcja przemysłowa w VII r/r (%)

ING BSK

13,0

Citibank Handlowy

15,9

Deutsche Bank

16,8

BPH

15,5

Millennium

14,1

BZ WBK

12,5

JPMorgan

15,0

PKO BP

15,8

BGŻ

14,1

BRE

15,4

ŚREDNIA

14,8

Dagmara Leszkowicz

(ISB)

dag/

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 14,8 proc. - analitycy