Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 14,8% - analitycy

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 18-12-2006, 16:03

Większa liczba dni roboczych i korzystny popyt krajowy przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu.

Większa liczba dni roboczych, a także korzystna sytuacja w zakresie popytu krajowego to dwa główne czynniki, które przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że produkcja w listopadzie wzrosła o 14,0-15,8% przy średniej na poziomie 14,8%.

W październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 14,6% a we wrześniu wzrost produkcji w ujęciu rocznym wyniósł 11,7%.

„Do utrzymania 14-proc. dynamiki produkcji w listopadzie przyczyni się większa o jeden w porównaniu z rokiem poprzednim liczba dni roboczych” – napisali ekonomiści Banku BPH w komunikacie tygodniowym.

Podobnie oceniają ekonomiści banku PKO BP, zaznaczając jednocześnie, że innym czynnikiem jest utrzymująca się dynamika popytu wewnętrznego.

„Wzrost produkcji jest wciąż stymulowany przez korzystną sytuację w zakresie popytu krajowego (zarówno konsumpcji jak i inwestycji) i zagranicznego […], a także efekt zwiększenia mocy wytwórczych dzięki wcześniejszym inwestycjom” – napisali ekonomiści PKO BP w raporcie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o listopadowej produkcji we wtorek, 19 grudnia, o godzinie 14:00.

TABELA:

 Produkcja przemysłowa w XI r/r (%)ING BSK 15,3Bank Handlowy 15,3BPH 14,3BZ WBK 14,0Danske Bank 14,6PKO BP 14,4BRE 15,8Millennium 14,8Pekao SA 14,3ŚREDNIA 14,8

(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane