Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 6,0% r/r - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-11-2005, 14:28

Dynamika produkcji przemysłowej nieznacznie przyspieszyła w październiku, uważają ekonomiści. Ich zdaniem, produkcji będzie pomagał rosnący popyt krajowy.

Dynamika produkcji przemysłowej nieznacznie przyspieszyła w październiku, uważają ekonomiści. Ich zdaniem, produkcji będzie pomagał rosnący popyt krajowy.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 12 ekonomistów bankowych wynika, że dynamika produkcji przemysłowej w październiku wyniosła od 5,2% do 7,2% przy średniej na poziomie 6,0%.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 5,5% w ujęciu rocznym.

„W październiku byliśmy świadkami bardzo powolnej poprawy popytu konsumpcyjnego przy stabilnym wzroście sprzedaży eksportowej, co przełoży się na nieco wyższą dynamikę produkcji” – powiedział Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

„Osłabienie złotego w październiku mogłoby działać pozytywnie na eksport, natomiast z drugiej strony mamy informacje z badań koniunktury, że przedsiębiorstwa gromadzą zapasy. I te dwa efekty, naszym zdaniem, się zniosą” – powiedział Wojciech Kuryłek, główny ekonomista Kredyt Banku.

Zdaniem ekonomistów, produkcja przemysłowa w kolejnych miesiącach będzie stopniowo rosła.

„W czwartym kwartale spodziewamy się nieco wyższej konsumpcji, co pomoże produkcji przemysłowej. Oczekujemy w najbliższych miesiącach wyrównania się poziomu popytu krajowego i zagranicznego w udziale w PKB” – powiedział Szczurek.

„Dynamika produkcji powinna stopniowo rosnąć, powinna utrzymywać się w przedziale od 6% do 8%” – uważa Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o produkcji przemysłowej w październiku w piątek, 18 listopada, o godzinie 16:00.

TABELA:

 Dynamika produkcji przemysłowej w X r/rBNP Paribas 7,2BZ WBK 5,7BRE 6,1BPH 6,7Millennium 5,6PKO BP 5,8Citibank 5,7Pekao SA 5,9ING BSK 5,8Deutsche Bank 6,4Kredyt Bank 5,5DZ Bank 6,8Raiffeisen 5,2ŚREDNIA 6,0

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane