Produkcja przemysłowa zapowiada nowy rekord

Artur Sulejewski
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

Produkcja przemysłowa zapowiada nowy rekord

Ostatnie istotne informacje makroekonomiczne nie zaskoczyły inwestorów. GUS podał wielkość inflacji za maj. Była ona zgodna z oczekiwaniami rynku. Nadal nie rozwiązana kwestia przyszłorocznych podatków też nie stanowi większego zaskoczenia. RPP na środowym posiedzeniu nie zdecydowała się na zmianę wysokości stóp procentowych oraz założeń odnośnie do polityki kursowej. Brak pozytywnych informacji, które stanowiłyby element zaskoczenia dla rynku, nie stanowił przeszkody dla WIG-u w ustanowieniu w czwartek nowego tegorocznego rekordu. Odbyło się to przy wyraźnie wyższych obrotach, co sugeruje, że na GPW obecny jest silny kapitał. W transakcjach pakietowych prawdopodobnie belgijski inwestor kupił ponad 780 tys. akcji Kredyt Banku. Możliwe, że ten ostatni z kolei przejął 1,127 mln akcji Budimexu, z którego wychodzi Exbud.

W CZWARTEK rynek otrzymał kolejną dawkę informacji o stanie naszej gospodarki. Tym razem GUS podał majowe wyniki dotyczące produkcji przemysłowej. W maju zwiększyła się ona o 1,3 proc., po kwietniowym 7-proc. spadku. Jednocześnie była ona o 2,3 proc. wyższa w piątym miesiącu roku poprzedniego. Zdaje się, że wyniki te przekroczyły oczekiwania większości uczestników rynku i były lepsze od powszechnie oczekiwanych.

NA REAKCJE inwestorów nie trzeba było długo czekać. Pozytywny oddźwięk gusowskich doniesień dało się zauważyć już w trakcie notowań ciągłych. Można przypuszczać, że na tym się nie skończy. Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że na dzisiejszej sesji WIG ustanowi kolejny maksymalny tegoroczny poziom notowań.

PO MAJOWYCH wynikach produkcji przemysłowej można zaryzykować stwierdzenie, że polska gospodarka najgorszy moment ma już za sobą. Biorąc pod uwagę ostatnie ożywienie gospodarki niemieckiej i zakładając, że podobne tendencje będą miały miejsce także w innych krajach zachodnioeuropejskich, można mieć nadzieję, że powinno to sprzyjać wzrostowi rodzimego eksportu. To z kolei daje nadzieję na lepsze wyniki w nadchodzących miesiącach. Żeby jednak nie chełpić się nadmiernym optymizmem trzeba dodać, że od początku roku produkcja przemysłowa spadła o 1,4 proc. względem takiego samego okresu 1998 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Produkcja przemysłowa zapowiada nowy rekord