Produkcja razy dziesięć

Grzegorz Zięba
opublikowano: 18-11-2004, 00:00

Spółka Kronoerg, producent laminatów, do końca 2006 r. zamierza rozbudować zakład. Wyda 120 mln zł.

Kronoerg z Pustkowa (gmina Dębica), należący do austriackiej grupy Kronospan producent laminatów, do maja przyszłego roku zamierza rozpocząć rozbudowę zakładu, która pochłonie około 120 mln zł. Finansowanie zapewnią właściciel oraz banki. Pierwotnie spółka planowała ruszyć z inwestycją jeszcze w tym roku, ale nie mogła się dogadać z syndykiem sąsiedniego Ergbudu w sprawie zakupu gruntów bankruta, gdzie planowała budowę.

— Dogadaliśmy się i jeszcze w tym roku kupimy grunt za kwotę 600 tys. zł — mówi Jacek Gil, dyrektor zarządzający Kronoerg.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się do końca 2005 r., drugi — rok później. W kolejnych etapach zakład zwiększy swoją produkcję z 2 do 10, a potem 20 mln mkw. laminatów rocznie.

— Mamy już przygotowany cały plan rozbudowy. Czekamy jeszcze na podpis zarządu naszego właściciela — twierdzi Jacek Gil.

Prezes Kronoergu podkreśla, że większość produkcji z nowego zakładu zostanie przeznaczona na eksport do krajów UE oraz na rynki Rosji i Ukrainy. Strategia spółki przewiduje utworzenie zagranicznych przedstawicielstw handlowych.

— W Polsce sprzedaje się tylko 5 mln mkw. laminatów rocznie — dodaje Jacek Gil.

Obecnie Kronerg eksportuje około 30 proc. produkcji. Zarząd spółki przewiduje, że udział ten wzrośnie w 2006 r. do 70 proc.

W ubiegłym roku obroty Kronoergu sięgnęły 58 mln zł, przy zysku netto 1 mln zł. Według prezesa Gila, w 2004 r. obroty będą o 30 proc. wyższe. Spółka zatrudnia 100 osób i zamierza zwiększyć załogę dwukrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Produkcja razy dziesięć