Produkcja trzyma fason

BMK
opublikowano: 19-10-2006, 00:00

Już piąty raz z rzędu przedsiębiorcy wypracowali dwucyfrowy wzrost produkcji. Ceny producentów rosną znacznie wolniej.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 11,7 proc. w skali roku, a przy uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych wzrost sięgnął aż 13,8 proc. — wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To wynik lepszy od prognoz rynkowych, które wskazywały na wzrost nieznacznie przekraczający 10 proc.

— Takie dane powinny cieszyć, tym bardziej że w tym roku we wrześniu mieliśmy o jeden dzień roboczy mniej niż w ubiegłym. Produkcja wzrosła w 27 na 29 działów przemysłu. I jeśli uwzględnimy dobrą sytuację w budownictwie, świadczącą o tym, że inwestycje mają się nieźle, możemy spodziewać się utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego — ocenia Bartosz Pawłowski, ekonomista ING.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w skali roku o 21,2 proc. a po „odsezonowaniu” także była o ponad jedną piątą wyższa niż przed rokiem.

Według Marcina Mroza, głównego ekonomisty Fortis Banku, dynamika PKB wyniosła w III kwartale 5,5-5,6 proc.

— W całym roku spodziewam się 5,2-procentowego wzrostu — przewiduje Marcin Mróz.

Ekonomiści zwracają uwagę, że produkcja wciąż rośnie szybciej niż fundusz płac, którego realna dynamika wyniosła 7,1 proc.

— To pokazuje, że produktywność w firmach rośnie, co koreluje z niezłym wzrostem w strefie euro, gdyż gros produkcji trafia na eksport — zauważa ekonomista ING.

Nie zaskoczyły ceny producentów (PPI), które wzrosły we wrześniu o 3,6 proc. w skali roku, ale spadły o 0,1 proc. wobec sierpnia.

— Roczny wzrost napędzają tu surowce i ceny kontrolowane. Pod koniec roku PPI może sięgnąć 4 proc. Ale mechanizm przekładania się cen producentów na inflację konsumencką (CPI) jest słaby, więc teraz nie grozi jej duży wzrost — mówi Bartosz Pawłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu