Produkcja wytrąci argumenty RPP

KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers
17-10-2012, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwa seria ważnych, krajowych danych makroekonomicznych. Najważniejsze wydają się te o produkcji przemysłowej we wrześniu (publikacja w środę), bo pokażą skalę aktywności gospodarczej w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego.

To, co warte odnotowania, to fakt, że dynamika produkcji pierwszy raz od października 2009 r. ma być ujemna. Już w danych za sierpień widoczne było wyraźne wyhamowanie, słabe też były odczyty indeksu PMI, sygnalizującego z pewnym wyprzedzeniem tendencje w przemyśle.

Bardziej szczegółowa analiza jednoznacznie wskazuje na wyhamowanie produkcji w działach tradycyjnie wytwarzających na eksport. Dla przykładu, w kategorii produkcja samochodów, której blisko 80 proc. przeznaczone jest na rynki zagraniczne, uwidocznił się już wyraźny regres. Obecny wolumen produkcji stanowi zaledwie 65 proc. tego, co zostało wyprodukowane i sprzedane jeszcze w marcu tego roku. Również taka silnie uzależniona od eksportu branża jak produkcja mebli odczuwa skutki kryzysu coraz mocniej.

Negatywny wpływ sytuacji w budownictwie widoczny w ujemnej dynamice wzrostu już od czerwca poprzez wszystkie miesiące letnie powoduje spadek produkcji w branżach produkujących materiały konstrukcyjne i budowlane na rynek krajowy. Obok czynników związanych z osłabieniem koniunktury w krajowej gospodarce duży wpływ na słaby odczyt miały również tzw. efekty bazowe. Ponieważ rok wcześniej we wrześniu dynamika produkcji była stosunkowo wysoka (7,4 proc.), to w tym roku baza, w stosunku do której jest liczona produkcja, ułatwia gorszy odczyt.

Ujemny wynik produkcji powinien ostatecznie rozwiać wątpliwości niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej dotyczące zasadności obniżenia stóp procentowych na posiedzeniu, zaplanowanym na listopad. Ostatni raz cykl obniżek stóp procentowych zapoczątkowany w listopadzie 2008 r. przypadł na początek długiego, trwającego 10 miesięcy okresu ujemnej rocznej produkcji przemysłowej. Wtedy jednak sytuacja była inna — zaczynał się właśnie światowy kryzys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Produkcja wytrąci argumenty RPP