Produkcja wzrosła mocniej niż oczekiwano

ISBnews
opublikowano: 20-11-2014, 14:21

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w październiku br. o 1,6% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,5%.

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczy, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1,3% spadku r/r do 2,5% wzrostu przy średniej w wysokości 1,27% wzrostu (wobec wzrostu o 4,2% r/r we wrześniu br.).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% wyższym w porównaniu z wrześniem br."- głosi komunikat.

Narastająco w styczniu-październiku br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 3,3% r/r.

Dynamika produkcji od początku roku

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w październiku 2014 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 1,6% r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 1,3%). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych spadła o 1,0% r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 1,9%).

"W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 16,9%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,1%, maszyn i urządzeń – o 9,9%, urządzeń elektrycznych – o 9,0%, papieru i wyrobów z papieru – o 5,1%, wyrobów farmaceutycznych – o 5,1%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,6% oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,1%" - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 11,3%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 9,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,1%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,1%, w produkcji artykułów spożywczych – o 2,3%, podał też GUS.

"W stosunku do października ub. roku spadek poziomu zrealizowanych robót [budowlano-montażowych] odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków – o 2,7% oraz budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,7%. W podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne wystąpił wzrost o 3,1%" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane