Produkcja zwolniła w I do ok. 4,8% z powodu efektu bazy - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-02-2005, 15:21

Produkcja przemysłowa rozwijała się w styczniu w tempie potwierdzającym tendencje rozwojowe polskiej gospodarki, w tym dobrą kondycję eksporterów, uważają ekonomiści.

Produkcja przemysłowa rozwijała się w styczniu w tempie potwierdzającym tendencje rozwojowe polskiej gospodarki, w tym dobrą kondycję eksporterów, uważają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez ISB wynika, że wzrost produkcji przemysłowej wyniósł w styczniu 2,9-6,0% r/r przy średniej na poziomie 4,8% r/r.

Produkcja przemysłowa spadła w grudniu 2004 roku o 2,7% w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 6,4% w porównaniu do grudnia 2003 roku.

„Produkcja może wyglądać mizernie, bo zadziała efekt bazy i ciężko będzie to przeskoczyć” – powiedział Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W styczniu ubiegłego roku produkcja przemysłowa wzrosła o 14,3% w ujęciu rocznym.

„Będzie to jednak nadal tempo świadczące o przyzwoitym rozwoju gospodarczym w kraju. Także w przypadku eksporterów nie powinno być powodów do obaw” – uważa Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

„Nie da się jednak ukryć, że pierwszy kwartał będzie słabszy dla gospodarki z powodu efektu bazy. Po raz pierwszy od wielu kwartałów gospodarka będzie się rozwijać w tempie poniżej 4%. Drugie półrocze będzie już jednak znacznie lepsze” – przewiduje Bielski.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku wzrost PKB wyniósł 6,9% r/r.

Główny Urząd Statystyczny poda dane o produkcji przemysłowej w styczniu w czwartek, 17 lutego.

TABELA:Instytucja Wzrost PP w styczniu r/r (%)BGŻ 6,0BRE 3,9PKO BP 4,0BZ WBK 5,6Citibank 4,9Pekao SA 7,9Millennium 2,9BNP Paribas 4,6BPH 4,2ING 4,0Raiffeisen 4,8ŚREDNIA 4,8

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane