Produkty strukturyzowane to dobra alternatywa

Materiał partnera cyklu: GPW
opublikowano: 28-11-2014, 00:00

Czy wiesz, że…

Produkty strukturyzowane są dobrym sposobem dywersyfikacji portfela inwestora o inne niż tradycyjne aktywa, typu akcje czy obligacje. Cena tych instrumentów finansowych jest uzależniona od wartości wskaźnika rynkowego, np. indeksów giełdowych, kursów akcji. Certyfikaty strukturyzowane dają nie tylko zarobić, ale też są prostymi instrumentami, dzięki którym swoich sił może spróbować każdy inwestor. Niestety, produkty te obrosły mitami, które jednak można łatwo obalić.

Jednym z mitów jest przeświadczenie, że np. pięcioletni certyfikat strukturyzowany musi być trzymany przez…. pięć lat. Warto wiedzieć, że certyfikaty strukturyzowane na GPW notowane są w systemie notowań ciągłych, a ich zbycie możliwe jest tak samo jak sprzedaż akcji. Na rynku obecny jest animator, który kwotuje certyfikaty i daje możliwość odkupienia ich od inwestora po cenie rynkowej. Na GPW można znaleźć produkty czterolub pięcioletnie wyemitowane przed rokiem, które kwotowane są powyżej ceny zakupu. To umożliwia inwestorom realizację zysku bez konieczności czekania do momentu wykupu.

Nieprawdą jest też, że koszty wyjścia z certyfikatu przed terminem są wysokie, a cena odkupu nieznana. Ceny certyfikatów można sprawdzać na stronie GPW lub bezpośrednio na rachunku maklerskim. Często emitenci pokazują

wyceny również na swoich stronach. Na GPW emitent produktu, który jest również animatorem, kwotuje dwie ceny: kupna i sprzedaży. To zapewnia uczciwość wyceny. Gdy inwestor uważa, że cena jest za niska, może dokupić produkt, co nie jest praktykowane w przypadku znanych dotychczas produktów strukturyzowanych.

Mitem jest również przekonanie, że certyfikaty bez pełnej ochrony kapitału są produktami bardzo ryzykownymi. Warto wiedzieć, że zakup produktu bez tradycyjnej gwarancji kapitału nie musi oznaczać spekulacji. Na rynku austriackim lub słowackim popularne są bardzo konserwatywne produkty

z warunkową ochroną kapitału (certyfikaty bonusowe). Ochrona kapitału oraz zysków działa tak długo, jak indeks lub surowiec nie spadną więcej niż np. 50 proc. Przy tak skonstruowanym produkcie na indeksie EURO STOXX 50 spadek cen indeksów musiałby oznaczać powrót jego ceny do lat 90. XX wieku. Rentowności tych produktów w ostatnich pięciu latach wynosiły około 8 proc. rocznie dla produktów w euro, przy bardzo konserwatywnych buforach bezpieczeństwa. Obecnie jest to około 4-5 proc. przy dużo niższych stopach procentowych. Produkty bez ochrony kapitału w większości przypadków oferują mniejsze ryzyko niż akcja, indeks lub surowiec, na który opiewają, ponieważ albo mają wbudowany bufor (certyfikat bonusowy), albo stały kupon (certyfikat odwrotnie zamienny).

Warto więc zainteresować się produktami strukturyzowanymi i korzystać z możliwości, które dają inwestorom. Bo giełda to nie tylko akcje i obligacje.

MARCIN MAJ, menedżer ds. instrumentów pochodnych oraz produktów strukturyzowanych w Raiffeisen Centrobank AG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu: GPW

Polecane