Proekt: liczba emigrujących Rosjan zaniżona sześciokrotnie

opublikowano: 16-01-2019, 16:29

Z kraju wyjeżdża co najmniej sześciokrotnie więcej Rosjan niż jest podawane oficjalnie, podał serwis informacyjny Proekt.

Proekt wskazał na różnice w danych publikowanych przez rosyjski urząd statystyczny i instytucje w krajach, do których migrują Rosjanie. Rosstat podał, że w 2017 roku Rosję opuściło 377 tys. osób.

- Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego podał sześciokrotnie większą niż Rosstat liczbę Rosjan, którzy przyjechali w 2017 roku – pisze Proekt. - Sześciokrotnie więcej niż oficjalnie ludzi opuściło Rosję i udało się do 24 krajów OECD, których dane są dostępne, w 2016 roku – dodaje.

Liczba wykształconych Rosjan, poszukujących lepszych warunków życia, stale rośnie, pisze Proekt. Zwraca uwagę, że Rosstat zaniża liczbę emigrantów, bo uważa za takich tylko tych Rosjan, którzy oficjalnie zrezygnowali z obywatelstwa.

Z danych ONZ wynika, że Rosja ma trzecią pod względem wielkości diasporę na świecie. 10,6 mln Rosjan mieszka w innych krajach. Większą diasporę mają tylko Indie i Meksyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu